20210331 191452 HDR

Przed Niedzielą Palmową  na cmentarzu w Białce Tatrzańskiej doszło do kradzieży. Łupem złodziei padły.. krzyże z nagrobków.

 

O sprawie poinformowały Księdza Proboszcza mieszkanki Białki, które zauważyły uszkodzenia na nagrobkach.

Podczas sprzątania nagrobków zobaczyłam, że na grobie mojego taty nie ma krzyża. Zaczęłam go szukać, bo myślałam, że może gdzieś odpadł. Jednak okazało się, że nasz grób nie był jedyny. Ktoś wiedział czego szuka, bo skradziono mosiężne krzyże z 9 grobów.

 20210331 191434 HDR

 

Już wcześniej zdarzało się, że z grobów giną co ładniejsze znicze czy ozdoby, ale były to pojedyncze przypadki. Do tak bezczelnej kradzieży doszło dopiero teraz.

Niektóre z krzyży były przymocowane klejem, ale na nowej części cmentarza są powykręcane śruby, więc widać, że złodziej się przygotował.

Bulwersujące jest to, że złodzieje nie zawahali się okraść grobów, ale też, że prawdopodobnie znajdą na krzyże zbyt. Koszt nowego krzyża to nawet 1600 złotych. Dodatkowo krzywdzące dla poszkodowanych rodzin jest też to, że sytuacja miała miejsce tuż przed Świętami Wielkiej Nocy, a zniszczenia odkryli w czasie porządkowania nagrobków, które chcieli szczególnie przystroić na tak ważne dla nich święta. Nie liczą się z nikim, ani z niczym. Haniebne jest to, że okrada się miejsca świete. Idziesz na grób bliskich i zastajesz okradziony nagrobek, – komentują.

Według informacji uzyskanych od Księdza Proboszcza Jana Byrskiego –złodzieje zabrali krzyże z 9 nagrobków. Sprawa została zgłoszona na policję. Na miejscu badali ją technicy policyjni. Nie wiadomo dokładnie kiedy doszło do zdarzenia. O komentarz poprosiliśmy Rzecznika Prasowego zakopiańskiej Policji, asp. sztab. Romana Wieczorka:

Sprawa zgłoszona  jest w KP Bukowina Tatrzańska w dniu 27.03.2021 r. i dotyczy kradzieży z nagrobków 10 metalowych krzyży, gdzie wartość wstępnie oszacowano na około 2000 złotych. Trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić okoliczności tej kradzieży. To tyle co mogę powiedzieć teraz.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje w przedmiotowej sprawie proszone są o kontakt telefoniczny lub email z Komisariatem Policji w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

20210331 191246

 

Przypomnijmy, że dawniej hienami cmentarnymi nazywano osoby, które rozkopywały groby, by pozbawiać zmarłych cennych ozdób czy ubrań. Obecnie określa się tak głównie tych, którzy kradną to, co znajduje się na, a nie w grobach.

Niektórzy, przywykli do znikania zniczy czy ozdób mają metody na pewnego rodzaju zabezpieczenie ich przed kradzieżą. Wiedząc, że znikają głównie znicze, które można wyczyścić i sprzedać, kupują takie, na których widać ślady spalania. Zdarza się, że wiązanki skraplają roztopionym woskiem, by nie były atrakcyjne dla złodziei.

Ale czy znaczy to, że trzeba uszkodzić krzyże nagrobne, by nie padły łupem hien? Czy cmentarze trzeba zabezpieczać monitoringiem?

20210331 191305 HDR

 

Złodzieje nie są bezkarni. Złapani mogą odpowiadać z art. 262 Kodeksu Karnego, tj.

  • § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • § 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Miejmy nadzieję, że sprawę uda się wyjaśnić i złapać złodziei. Jednocześnie apelujemy do mieszkańców, by zwracać uwagę na nietypowe zachowania nieznanych osób odwiedzających okoliczne cmentarze.