1 foto blyski 2 0 1 0 3 0

Policjanci ruchu drogowego nowotarskiej komendy prowadzili działania pn. "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Efektem działań było ujawnienie 57 wykroczeń relacji kierujący – pieszy i 5 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 2 zatrzymane prawa jazdy.

W poniediałek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu prowadzili wzmożone działania pn. „NURD”. Głównym celem działań jest troska o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas zdarzeń drogowych są najbardziej zagrożoną i narażoną grupą użytkowników dróg.

Podczas poniedziałkowych działań policjanci ujawnili 57 wykroczeń polegających na nieprawidłowym zachowaniu kierujących względem pieszych i 5 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Podczas prowadzonych działań dwóch kierujących straciło prawo jazdy. 32-latek kierujący fordem w miejscowości Tylmanowa, jechał z prędkością 128 km/h przy dopuszczalnej prędkości 50 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy, został ukarany mandatem karnym i przypisano mu 10 punktów karnych. Natomiast w Nowym Targu, 25-latek kierujący nissanem przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h. Podczas kontroli okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. 25-latek stracił prawo jazdy, a za jazdę w stanie nietrzeźwości, grozi wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Natomiast na zakopiance w Klikuszowej po godzinie 21, doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Nietrzeźwy mężczyzna w ciemnym ubraniu, szedł środkiem jezdni, a kobieta jadąca swoim samochodem w ostatniej chwili zauważyła pieszego i uniknęła potrącenia. W obawie o życie mężczyzny zatrzymała auto i o zaistniałej sytuacji powiadomiła nowotarskich funkcjonariuszy. Z uwagi na to, że pieszym nie miał się kto zaopiekować został przewieziony do wytrzeźwienia do nowotarskiej komendy. W tej sytuacji na szczęście nie doszło do tragedii, a mężczyźnie nic się nie stało. Odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nieużywanie elementów odblaskowych.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mamy my sami. Dbajmy o własne bezpieczeństwo i poruszajmy się zgodnie z przepisami.