ziobrowski

Popularność chodzenia na fokach przerosła chyba oczekiwania wszystkich łącznie z przyrodnikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnim czasie liczba narciarzy wzrosła trzy krotnie do prawie 11 tysięcy miesięcznie oczywiście w okresie zimowym. Warto przypomnieć, że na skiturach możemy poruszać się wzdłuż wytyczonych szlaków co stwarza ogromne możliwości dla miłośników tej formy narciarstwa. Niestety nie wszyscy przestrzegają ograniczeń i schodzą również poza szlaki stąd i ostatnia decyzja parku o zamknięciu dla narciarzy Doliny Pańszczycy. Komentarz dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego.

Panie Dyrektorze, wprowadzacie ograniczenie, jeżeli chodzi o skitourowców

Wprowadziliśmy ograniczenie dla ruchu skiturowego w Dolinie Pańszczycy - tydzień temu zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost ruchu skiturowego w tamtym miejscu, co de facto nie zdarzało się do tej pory. Co więcej przez Dolinę Pańszczycy prowadzi obecnie jedyny dostępny szlak na Krzyżne, pozostałe tereny nie są udostępnione. Praktycznie każdy żleb został tam zjeżdżony wzdłuż i wszerz, do góry i na dół. W związku z tym nie mieliśmy wyjścia - użytkownicy nart skitourowych postawili nas pod ścianą. Jest to dla nas sytuacja nie do przyjęcia, bo to bardzo ważne miejsce z perspektywy ochrony tatrzańskiej fauny, dlatego musieliśmy podjąć konkretne działania.

Rozumiem, że problem ten wraz z upływem lat, w pewnym sensie będzie narastać, bo rozwój ruchu skitourowego możemy brać za pewnik

Faktycznie, problem ten może narastać, dlatego już teraz działamy prewencyjnie - przewidujemy serię spotkań w tym temacie. Obserwujemy, że ruch skitourowy zwiększył się praktycznie trzykrotnie - z poziomu mniej więcej 4 000 wejść w miesiącu, do 10 000-11 000, a w obliczu tak ogromnego zainteresowania tą dziedziną lepiej dmuchać na zimne. W naszej sytuacji priorytetem jest przede wszystkim ochrona fauny, dlatego nie możemy dopuścić do nadmiernego niepokojenia kozic, niedźwiedzi czy świstaków, które wraz z nastaniem pierwszych oznak wiosny robią się aktywne.