2021 03 07 Prezydent Andrzej Dudan narty Szymoszkowa Zakopane

Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował narciarski maraton w Zakopanem. Wystartował jako kapitan drużyny z numerem pierwszym.

Przed rozpoczęciem zawodów prezydent zjechał na nartach witając się z zawodnikami. - Mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się dlatego, że ich cel jest ponadczasowy i ponadokolicznościowy. Chodzi o to, aby zebrać pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, na kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundację HANDICAP Zakopane – powiedział przed rozpoczęciem zawodów Andrzej Duda.

Prezydent podziękował prezes fundacji Małgorzacie Tlałce-Długosz za to, że mimo wielu przeszkód niestrudzenie pracuje, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom. Prezydent zaznaczył także, że jest dla niego zaszczytem możliwość po raz kolejny wzięcia udziału w tych charytatywnych zawodach. - Każdy zjazd, każdy pokonany metr służy temu, aby wspierać integrację dzieci i młodzieży, by wspierać ich możliwości rozwojowe – mówił Andrzej Duda.

W tegoroczny maratonie miała wziąć udział Maryna Gąsienica – Daniel, jednak ze względu na zmiany w programie Pucharu Świata olimpijka musiała zmienić plany i wystartować w zawodach na Słowacji. Przekazała jednak Prezydentowi RP wyjątkowe narty do slalomu giganta, których szata graficzna została zaprojektowana przez dzieci.

- Chciałbym, żeby te narty wykonane przez dzieci służyły dzieciom, dlatego dziękuję za ten piękny i absolutnie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju dar. Poproszę jeszcze dzisiaj panią Martynę Gąsienicę – Daniel, aby te narty podpisała i przekazuję je na ręce pani Małgorzaty Tlałki – Długosz, aby służyły fundacji Handicap i jeżeli będzie taka wola, niech zostaną przekazane na aukcję charytatywną – powiedział prezydent.