Adam Niedzielski konfa2

Minister zdrowia zapowiedział cotygodniowe konferencje, na których z tygodniowym wyprzedzeniem będą ogłaszane zmiany w obostrzeniach. Od 13 marca łatwiej będzie można dostać się do lekarza. Wzrasta ilość przypadków zachorowań na mutację brytyjską.

Wzrost zakażeń sprawił, że w województwie warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną przedłużone do 27 marca. Podobne obostrzenia będą wprowadzone w województwie pomorskim. Jedyna zmiana, to hybrydowa forma nauki dla uczniów uczęszczających do klas 1-3. - Część dzieci w jednym tygodniu uczęszcza na zajęcia, a pozostałe korzystają z nauki zdalnej. W kolejnym tygodniu następuje zamiana się proces prowadzenia nauki. Można to też stosować w systemie dziennym – poinformował na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Wzrost zachorowań podczas rozpoczynającej się trzeciej fali w przyszłym tygodniu może sięgnąć ponad 18 tys. zachorowań dziennie. Wzrasta także ilość zachorowań na brytyjską odmianę koronawirusa. - Prowadzimy cały czas monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwijanie się pandemii. Na początku stycznia mieliśmy takie wyniki, że udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 5%, potem w lutym wzrastał do ok. 10% i cały czas systematycznie rośnie w dość wysokim tempie. Za ostatnie 21 dni w skali ogólnopolskiej mamy ten udział blisko 25% - informuje Adam Niedzielski.

Dużą zmianą ma być łatwiejszy dostęp do wizyty u lekarza zamiast teleporady. Bezpośrednio mają być badane dzieci do 6 roku życia, osoby które pierwszy raz zgłaszają się z dolegliwością, a także osoby, które zamiast teleporady poproszą o tradycyjną wizytę u lekarza.

Planowane zmiany w obostrzeniach mają być ogłaszane co tydzień, z tygodniowym wyprzedzeniem.

fot. screen z konferencji

Adam Niedzielski konfa1

Konferencja prasowa: