przechwytywanie

Mieszkańcy Zakopanego mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na wymianę pieców i kotłów węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania. Początek zbliżającej się wiosny to idealny czas na podjęcie decyzji, która będzie miała realny wpływ na nasze otoczenie. Dajmy sobie czas na wymianę pieca, aby wspólnie przyczynić się do polepszenia stanu powietrza w naszym mieście.

 Jeśli Państwa dom jest ogrzewany starym kopciuchem (piec kaflowy, węglowy, ekogroszek) i posiadacie możliwość podłączenia do sieci gazowej lub geotermalnej skorzystajcie z dofinansowania w wysokości do 14 000 zl.

Dotacja udzielana jest w ramach projektu: „Rozwój sieci ciepłowniczej w Zakopanem poprzez inwestycje w podłączenie do sieci geotermalnej oraz wymianę starych kotłów na nowe instalacje urządzeń na paliwa gazowe i biomasę”.

Jeśli w Państwa okolicy nie ma i w najbliższym czasie nie planuje się budowy sieci geotermalnej lub gazowej można skorzystać z dotacji na nowy kocioł opalany peletem lub ekogroszkiem. Wysokość dofinansowania
do 9 000 zł.

Dotacja udzielana jest w ramach projektu: Wymiana starych pieców węglowych na nowe instalacje oparte o paliwa stałe w Zakopanem”

Przez ostatnie dwa lata mieszkańcy zlikwidowali 390 pieców, kotłów, trzonów kuchennych, a na ich miejsce zamontowano 338 nowoczesnych ekologicznych urządzeń grzewczych. Od roku 2015 do tej pory wymieniono już 617 pieców. Łączna kwota dofinansowania przez Gminę wymiany tych pieców wyniosła ponad 5,5 mln zł.

Przypominamy, że na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, zgodnie z którą wszystkie piece,które nie spełniają wymogów emisyjnych co najmniej 3 klasy muszą zostać wkrótce wymienione. Informacji na temat dotacji udziela Wydział Ochrony Środowiska: tel.182020497,  

 

Źródło: UM Zakopane