14718883 655729311261007 6493149311943891272 n

O zwołaniu nadzwyczajnej sesji Gminy Poronin w tej sprawie informują zaniepokojeni mieszkańcy. Podkreślają, że sprawę postanowiono przegłosować bez konsultacji społecznych.

 Sesja odbędzie się 10 lutego 2021 r. o godzinie 10.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.W porządku obrad zaplanowano podjęcie uchwały w sprawie: zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Małem Cichem z oddziałami przedszkolnymi oraz podjęcie uchwały w sprawie: zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu z oddziałami przedszkolnymi z siedzibą ul. Sądelska 31 , poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych przez tę szkołę pod adresem: Małe Ciche 22, 34-531 Murzasichle.

Mieszkańcy alarmują:

Jutro w godzinach porannych została nieoczekiwanie zwołana sesja nadzywczjana Rady Gminy Poronin, na której będą się ważyły losy dwóch szkół: Naszej Szkoły Podstawowej w Stasikówce oraz Szkoły Podstawowej w Małem Cichem. Już od dawna słyszymy o stopniowym zamykaniu małych szkół w naszej gminie, tym razem z dnia na dzień bez żadnych konsultacji społecznych postanowiono przegłosować częściowe wygaszenie szkół od 2023 roku. Losy szkoły budowanej przez naszych dziadków i toworznej przez całą naszą społeczność od 1933 roku powinny leżeć nam wszystkim na sercu. Nie możemy się zgodzić na na decydowanie o nas bez nas, jest to nie uczciwe i lekceważące dla wszystkich mieszkańców.

Na powyższe zarzuty pojawiające się także w mediach społecznościowych odpowiada Wójt Gminy Poronin pani Anita Żegleń, uspokajając, że los szkół nie został przesądzony. Wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami i wtrosce o dobro dzieci - podkreśla:

Szanowni Mieszkańcy,
sesja nadzwyczajna, zwołana (zgodnie z procedurami) na jutro poświęcona problemom restrukturyzacji 3 szkół (Murzasichle, Małe Ciche, Stasikówka) jest początkiem dyskusji na forum Rady Gminy, a ewentualne uchwały podjęte przez radnych pozwolą mi na rozpoczęcie konsultacji z rodzicami i nauczycielami i nie przesądzają o ostatecznych decyzjach, które mogą być podjęte (ewentualnie) za kilka tygodni. Abym mogła wysłuchać Państwa opinii oraz przedstawić Wam nasze argumenty, zostaliście Państwo Rodzice poproszeni przez dyrektorów szkół na spotkania w środę (Małe Ciche), czwartek (Murzasichle), piątek (Stasikówka). Wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami i w trosce o dobro dzieci. Liczę na mądrą dyskusję, a Państwa zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Do zobaczenia
Mieszkańcy zastanawiają się czy taka kolejność działań, w tak istotnej dla mieszkańców sprawie, jest odpowiednia. Obawiają się, że jeśli Rada zagłosuje za przyjęciem uchwały, rodzice zostaną postawieni niejako przed faktem dokonanym. Czy nie można było podać informacji o tak ważnej sesji wcześniej? Jak można się rozsądnie odnieść do sprawy działając pod presją czasu i emocji? - pyta jeden z mieszkańców - Wszyscy są zaskoczeni takim obrotem sparw. Przypominają się nocne, szybkie głosowania rządu.. Szkoda że to się dzieje w ten sposób.
W odpowiedzi na powyższe Pani Wójt informuje, że uchwała o zamiarze likwidacji szkół jest potrzebna do rozpoczęcia konsultacji, a ewentualna uchwała o dokonaniu restrukturyzacji będzie mogła zostać podjęta po tych konsultacjach. Rodzice przed żadnym faktem nie zostaną postawieni, będzie to tylko początek dyskusji - tłumaczy.
Czekamy na rozwój sprawy.
 
fot: Szkoła Stasikówka