148163756 10158290507817569 2743941110409906618 o

TPN ostrzega przed oblodzonymi szlakami.

Po nocnych opadach marznącego deszczu na tatrzańskich szlakach zrobiło się bardzo niebezpiecznie.

- Wybierając się w niższe partie Tatr, należy zabrać ze sobą tzw. raczki oraz kijki, ponieważ przejście nawet do tak niestromych dolin jak Kościeliska czy Strążyska, może okazać się bez nich niemożliwe - ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego na swojej stronie.

Wybierając się na wycieczkę na każdym szlaku znajduje się zmrożony śnieg i warstwa lodu, która skutecznie utrudnia poruszanie się bez kolców pod butami.

Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki także są trudne. Niski pułap chmur skutecznie ogranicza widzialność, co może powodować utratę orientacji w terenie.

- Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informują pracownicy TPN.

Turyści, którzy chcą się wybrać do Morskiego Oka, muszą liczyć się z bardzo dużym oblodzeniem drogi prowadzącej do parkingu na Palenicy Białczańskiej.

Fot. TPN