DSC 0274POWIAT NOWOTARSKI. Wizyta w Podhalańskim Szpitalu wiceministra środowiska Edwarda Siarki oraz odpowiedzialnego za ochronę zdrowia członka Zarządu Powiatu – Karola Skrzypca, zainaugurowała działalność doposażonego w nowoczesny sprzęt szpitalnego laboratorium.

Jednostka całodobowo służąca szpitalnym oddziałom i realizująca mnóstwo zleceń na badania niedawno „ocaliła” start polskiej reprezentacji w 69. Turnieju Czterech Skoczni, badając wymazy naszych kadrowiczów po wykryciu koronawirusa u Klimka Murańki. Zapracowała też na miano jednego z najlepszych laboratoriów kraju, co systematycznie potwierdza zewnętrzna weryfikacja wyników.

Szybkie wykonywanie testów na koronawirusa, ale też mnóstwa innych analiz umożliwia świeżo nabyty, supernowoczesny kombajn do badań molekularnych - Elite in Genius. Półmilionowy koszt tego urządzenia – staraniem posła i obecnego wiceministra – prawie w całości pokryła dotacja z Funduszu Sprawiedliwości.

DSC 0267

Powiat nowotarski z kolei wyasygnował 300 tys. na inne potrzebne Zakładowi Mikrobiologii urządzenia.

Rozszerzając działalność – również usługową, związaną i z przewidywanym ruchem turystycznym i migracją zarobkową – laboratorium kierowane przez dr Annę Ślemp-Migiel wkrótce wróci na pierwotnie zajmowaną powierzchnię ok. 400 metrów kwadratowych. 

Fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny