kotlnicaoświadczene

- W ostatnich dniach coraz częściej pytacie nas, czy planujemy otworzyć stacje narciarskie wbrew zakazowi wprowadzonemu przez rząd. Dziś chcemy odpowiedzieć na Wasze pytania, a także w pełni transparentny sposób wyjaśnić nasze stanowisko i przesłanki, które za nim stoją - czytamy w oświadczeniu wydanym przez grupę Tatry Super Ski, zrzeszającą 17 stacji narciarskich. 

Dalsza część oświadczenia: 

Przede wszystkim – w dalszym ciągu nie zgadzamy się z decyzją rządu o zamknięciu stoków narciarskich. Uzasadnienie tej decyzji, a także dotychczasowa polityka przedłużania obostrzeń dla branży narciarskiej, jest dla nas całkowicie niezrozumiałai pozbawiona merytorycznych podstaw.  

Jednak pomimo dzielących nas różnic i rosnących frustracji, decyzja ta pozostaje obowiązującym przepisem prawa. Choć naszym największym marzeniem jest ponowne otwarcie bramek stoków Tatry Super Ski, musimy zachować rozsądek. Jako obywatele i przedsiębiorcy nie możemy dać się ponieść emocjom i wznowić działalności wbrew obowiązującym przepisom. Działanie niezgodnie z prawem – nawet jeśli się z nim nie zgadzamy – nie leży w naszej naturze. 

Od 28 grudnia podejmujemy działania, których celem jest przekonanie rządu do ponownego otwarcia stacji – prezentujemy ekspertyzy i raporty z badań oraz rozwiązania stosowane z powodzeniem w innych krajach europejskich. Nasze inicjatywy pozostają jednak bez odpowiedzi. Jednocześnie, pomimo lockdownu, wciąż utrzymujemy stan gotowości do otwarcia, by utrzymać jakość tras, odpowiednią liczbę personelu i w momencie zmiany decyzji móc zapewnić Wam odpowiednie warunki do zimowego wypoczynku. 

Stała gotowość wymaga od nas jednak ogromnych nakładów finansowych. Mówiąc wprost – rządowa „tarcza” nie jest wystarczająca. Pozwala na pokrycie zaledwie ok. 70% kosztów trzymiesięcznej działalności. Przed nami 9 kolejnych miesięcy, w których trakcie nieustająco wykonywane są prace – wiążące się ze sporymi nakładami finansowymi – pozwalające utrzymać jakość i bezpieczeństwo ośrodków. Nie zapominamy także o ratach leasingowych, kredytach i podatkach, dlatego obecnie walczymy o odszkodowania i rekompensaty, które pozwolą nam uchronić stacje przed całkowitym zamknięciem na kilka lat. Musicie jednak wiedzieć, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której decyzja o otwarciu stoków wbrew zakazom – podjęta pochopnie i pod wpływem emocji – może skutkować całkowitym upadkiem podhalańskich ośrodków i ich zamknięciem w przyszłych sezonach. Chcemy uchronić od tego nasze stacje. 

Tym samym prosimy o Wasze wsparcie i zaufanie. Podejmując każdą decyzję i kolejny krok, kierujemy się nie emocjami, lecz przede wszystkim Waszym dobrem i bezpieczeństwem – zarówno teraz, jak i w perspektywie kolejnych zimowych sezonów. Nieprawdą są informacje o zakończeniu sezonu 2020/2021 przez Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Wypowiedzi przedstawiciela stacji zostały wyjęte z kontekstu. Zapewniamy, że pozostaniemy w gotowości do końca tegorocznej zimy. Wierzymy, że w lutym i marcu zobaczymy się jeszcze na stokach.  

Bądźcie z nami. 

Zarząd Grupy Tatry Super Ski