zagrozenie lawinowe

Powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach cały czas przybywa świeżej warstwy śniegu. Mimo, iż od początku weekendu obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, to obniżana jest granica, od której zagrożenie obowiązuje.

Obecnie granica ta wynosi 1700 m n.p.m.

Powyżej tego poziomu osoby, które wybiorą się w Tatry muszą liczyć się ze słabo, bądź umiarkowanie związaną pokrywą śnieżną. Oznacza to, że nawet niewielkie dodatkowe obciążenie może wyzwolić lawinę. Może także dojść do samoistnego zejścia lawiny dużych i bardzo dużych rozmiarów.

Poniżej granicy 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Stopień ten oznacza ogólnie dobre związanie pokrywy śnieżnej. Lawina może zostać wyzwolona przy dużym obciążeniu dodatkowym na stromym zboczu. Samoistne zejście lawiny o dużych rozmiarach jest mało prawdopodobne.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informują, że w połączenie braku podkładu plus nawiany śnieg i nowy opad połączony z wiatrem wiejącym w różnych kierunkach tworzy bardzo niebezpieczne miejsca.

- Głównie w pobliżu grani na stronach zawietrznych oraz we wklęsłościach terenowych podatnych na gromadzenie się śniegu (w depresjach, żlebach, oraz pod ścianami) – informują o miejscach, w których najbardziej trzeba uważać ratownicy TOPR na stronie internetowj.