Kuznice wizualizacja UMZakopane

Powstanie dwupoziomowy węzeł przesiadkowy oraz rowerowe połączenie dworzec kolejowy – Kuźnice. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Przebudowa placu w Kuźnicach, to kolejny etap projektu realizowanego przez urząd miasta Zakopane, który ma nie tylko poprawić wizerunek podtatrzańskiej miejscowości, ale także znacznie usprawnić komunikację miejską pod Giewontem. Plan przebudowa Kuźnic został ściśle związany z modernizacją rejonu dworca kolejowego i autobusowego, które łączą się w jedną koncepcję.

W ramach przebudowy Kuźnic powstaną:

  • pętla komunikacyjna,
  • parking dla rowerów Bike & Ride,
  • droga rowerowa przy ul. Droga na Bystre na odcinku od ronda Jana Pawła II do ul. Bulwary Słowackiego,
  • inteligentny system transportowy usprawniający kontrolę oraz dostęp do Kuźnic.

Uporządkowana ma zostać także przestrzeń placu oraz przebudowany zostanie odcinek drogi Al. Przewodników Tatrzańskich od placu w Kuźnicach do skrzyżowania z ul. Karłowicza.

Całość inwestycji urzędnicy oszacowali na nieco ponad 25 mln zł, jednak udało się pozyskać dofinansowania w wysokości ponad 15,2 mln zł. Dofinansowania pozyskano ze środków RPO Województwa Małopolskiego w kwocie ponad 9,7 mln zł oraz z Rządowego Funduszu Inwestycyjnego w kwocie 5,5 mln zł.

Sytuacja na rynku pracy oraz usług związana z epidemią koronawirusa ma pomóc w realizacji inwestycji.

- Liczę, że uda się wyłonić korzystną ofertę – mówił Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego w dniu odbioru symbolicznego czeku na 5,5 mln zł.

W przypadku przetargów na przebudowę budynków dworca kolejowego wyłonienie wykonawcy było bardzo trudne ze względu na kwoty, jakich oczekiwały firmy za realizację projektu.

Urzędnicy zapewniają jednak o rozpoczęciu realizacji inwestycji w Kuźnicach jeszcze w tym roku oraz o wyłonieniu wykonawcy.

- Całkowita kwota pozyskanego dofinansowania w wysokości 15 mln zł (15 216 896,53 zł), przekonały Burmistrza Miasta Zakopane do wybrania w V przetargu najkorzystniejszej oferty na realizację inwestycji polegającej na budowie zintegrowanego centrum przesiadkowego przy dolnej stacji kolejki liniowej na Kasprowy Wierch w kwocie 21 379 026,00 zł – informują urzędnicy na stronie urzędu miasta Zakopane.