wodaskaz211NOWY TARG. Duże poruszenie w całym Nowym Targu wywołał komunikat Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, o warunkowym (po przegotowaniu) dopuszczeniu wody z miejskiego wodociągu do spożycia, kontaktu z żywnością i kąpieli niemowląt. Prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji twierdzi tymczasem, że tego samego dnia (18. stycznia), z tego samego źródła (hydroforni na terenie b. NZPS) Zakład pobierał próby wody, które nie wykazały żadnego bakteriologicznego skażenia.

- Nie rozumiem, o co chodzi… - dziwi się temu zamieszaniu prezes Dariusz Latawiec. – W naszym laboratorium na terenie Stacji uzdatnienia Wody w Szaflarach badania wykonywane są równolegle i z zastosowaniem tej samej metody. Pełny cykl trwa 72 godziny, po 24 godzinach mamy wstępne wyniki, po 48-miu - kolejne, a ostateczne - po 72 godzinach. I nie wyszły żadne bakterie.

Co więcej – MZWiK powołuje się na wyniki prób pobieranych kilka dni wcześniej – 12. stycznia – równocześnie przez Sanepid, Zakład i akredytowane laboratorium z Gdańska, które dokonuje analiz na zlecenie MZWiK-u. Te badanie również żadnego skażenia nie wykazywały.

- 3.000 mikrorganizmów to jest liczba absurdalnie wysoka i nie ma szans, by przy takiej ilości nie pojawiły się bakterie coli, a woda nie uległa zmętnieniu – dodaje prezes Latawiec. Tymczasem jest przejrzysta. Nie jest możliwe, by taka zawartość nie zmieniała innych parametrów. A nie zmieniła. W dawkach zapobiegawczych wodę z ujęcia chlorujemy cały czas, a to w zasadzie eliminuje ewentualność skażenia.

Szef MZWiK-u o decyzji PPIS dowiedział się od miejskiego sztabu antykryzysowego, a miejski sztab – od swojego odpowiednika w powiecie. Szkoda, że między Sanepidem a MZWiK-iem nie ma szybszej, bardziej bezpośredniej komunikacji.

Ale dzisiaj znów próby zostały pobrane przez obie instytucje, MZWiK zlecił Powiatowej Stacji dodatkowe badania. Wyniki poznamy w poniedziałek.

Na stronie MZWiK-u pojawił się „kontrkomunikat”, opisujący działania podjęte przez firmę i zapewniający, że woda nadaje się do celów konsumpcyjnych:   

wodaskaz212

Fot. Anna Szopińska