hala sportowa2GMINA SZAFLARY.W minionym roku gmina Szaflary skupiła się w swoich inwestycjach na poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym roku – niezależnie od budowy geotermalnego odwiertu – rozpocznie duże inwestycje kubaturowe, na czele z wielofunkcyjną halą przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w centrum wsi.

Przez ubiegły rok udało się szaflarskiemu samorządowi zbudować wiele dróg i chodników.

- W trakcie realizacji jest ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 metra, który zaczyna się przy szkole w Zaskalu, a biegnie niemal do torów kolejowych w Szaflarach – mówi wójt Rafał Szkaradziński. - Na ten rok mamy wiele takich inwestycyjnych planów. Najważniejsze z nich to ciągi pieszo-rowerowe: na osiedlu Nowe w Szaflarach, od mostu aż do końca Szaflar, ciąg  pieszy w Bańskiej Niżnej, który przygotowaliśmy razem z Powiatowym Zarządem Dróg i czekamy na rozstrzygnięcie w Funduszu Dróg samorządowych, a wiosną powinniśmy przystąpić do realizacji.

Szeroka pieszo-rowerowa ścieżka zaczynająca się przy szkole w Zaskalu docelowo połączy gminę z Nowym Targiem, wychodząc obok Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Ludźmierskiej.

P3750304

Największe wyzwanie to jednak inwestycja kubaturowa, do której gmina przygotowywała się 5 lat, sporządzając dokumentację projektową, gromadząc środki w budżecie, także oprotestowując pierwsze niekorzystne rozstrzygnięcie naboru wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o nową wielofunkcyjną, pełnowymiarową halę sportową w Szaflarach wraz z siedzibą Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Inwestycja oznacza równocześnie rozbudowę szkoły podstawowej o dodatkowe sale dydaktyczne. Długo oczekiwany obiekt ma służyć wszystkim mieszkańcom, a młodzieży szkolnej pozwoli realizować wszystkie plany treningowe i już śmiało rywalizować z rówieśnikami z innych miejscowości.

 - Czekamy na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim – informuje wójt. - Z naszej strony całą dokumentację przesłaliśmy, otrzymując 8-milionowe dofinansowanie do budowy tej hali. Cały koszt inwestycji wyniknie nam z przetarg, który będzie ogłoszony po podpisaniu umowy. To będzie inwestycja co najmniej dwuletnia. A zwiększy nasze możliwości nie tylko sportowe, ale i edukacyjne, bo powstaną tam nowe sale dydaktyczne dla dzieci ze szkoły w Szaflarach. Da nam również nowe możliwości prezentowania kultury, bo wszystkie imprezy, które dotąd odbywały się w kiepskich warunkach atmosferycznych, będą się mogły odbywać na tej hali. Do tego jest przygotowana.

P3750330

Szkoły w Skrzypnem i w Bańskiej Niżnej zostaną natomiast tak rozbudowane, by pomieścić zintegrowane z nimi przedszkola.

- Są to obiekty zaplanowane przy szkołach, ale jako oddzielne przedszkola, z których dzieci będą mogły przechodzić bezpośrednio do tych szkół – zaznacza gospodarz gminy. Projekty przedszkoli spełniają już wszystkie ustawowe wymogi. Będziemy je realizować w tym roku. Oprócz tego czeka nas dużo inwestycji związanych z wodociągami i kanalizacją. Bardzo niedawno skończyła się inwestycja w Zaskalu. Polegała ona na połączeniu Maruszyny z Zaskalem i skierowaniu wszystkiego do głównego kolektora. Teraz czeka nas projektowanie kanalizacji dla tych miejscowości na terenie gminy, które jej jeszcze nie mają.  

P3750323

Największą z gminnych inwestycji tego roku będzie jednak pionierski, najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny. Wiercenia zaczną się po podpisaniu aneksu do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. Anna Szopińska, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Gminy Szaflary