goprakcja2

Sobotnia akcja GOPR w Masywie Babiej Góry wywołała spore poruszenie. Przypomnijmy grupa ponad 20 ratowników GOPR ruszyła na pomoc grupie osób, które postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Jedna z nich omal nie przypłaciła tego życiem.

 Na portalu społecznościowym wypowiedział się w tym temacie m.in. dr. hab.n.med Tomasz Darocha, współtwórca pozaustrojowego systemu leczenia pacjentów w hipotermii głębokiej.

Szanowni Państwo. W związku z zyskującymi na popularności praktykami wybierania się w góry bez odpowiedniego ubioru stanowczo odradzam ten sposób postępowania! Brak odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, zabezpieczenia medycznego powoduje uruchomienie ogromnej liczby osób, które uczestniczą w łańcuchu przeżycia poszkodowanego.   NIE ZAWSZE UDAJE NAM SIĘ URATOWAĆ OSOBĘ W HIPOTERMII GŁĘBOKIEJ POMIMO ZASTOSOWANIA TECHNIKI KRĄŻENIA POZAUSTROJOWEGO!!

Tzw. „górskie morsowanie” polega  na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki.

fot. GOPR