136639336 247459053484872 1369653625743716915 o

Dzisiaj zgodnie z zapowiedziami pogoda się zepsuła. Padał deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem a na południu regionu również śnieg. Na Podhalu miejscami spadło go ok. 10 cm, ale był mokry i ciężki.

 NOC

W nocy opadów coraz mniej, za to przybywać będzie przejaśnień, a w obszarach podgórskich nawet miejscami rozpogodzeń. Na Podhalu spadek temperatury do ok. -4/-6°C, poza tym -3/0°C. To, co spadło w ciągu dnia, nocą zamarznie, dlatego uważajmy na siebie bo drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr z kierunków południowych i wschodnich, słaby i umiarkowany.
 
ŚRODA
Jutro zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Z południa na północ wędrować będzie strefa przelotnych opadów różnego rodzaju: na południu przeważnie śniegu lub deszczu ze śniegiem, na wschodzie regionu głównie deszczu, na pozostałym obszarze padać może zarówno deszcz (również marznący), jak i deszcz ze śniegiem i śnieg. Środa nie przyniesie jeszcze dużego przełomu w temperaturze, odnotujemy ok. 1/4°C. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
 
135833268 247459136818197 7291689351937028499 o
 
W czwartek chłodniej i od czasu do czasu mogą się przytrafiać opady śniegu. W piątek na ogół pogodnie i jeszcze ciut mniej na termometrach. Koniec tygodnia to dalsze stopniowe ochłodzenie.
Teraz słów kilka o rzekomym potężnym ataku zimy.
 
Wedle mojej opinii, nie musimy się obawiać zapowiadanych tak głośno przez media -30°C. Co prawda od ok. 10 stycznia zima trochę bardziej się umocni, ale nie na tyle, abyśmy mogli mówić o jakichś nietypowych anomaliach. Za dnia będzie na lekkim minusie, natomiast nocami przy rozpogodzeniach temperatura może spadać do okolic -10°C, a w rejonach podgórskich nawet niżej, ale takie wartości zimą w naszym klimacie nie są niczym niezwykłym. Od czasu do czasu będą też pojawiać się opady śniegu, no... w końcu to jednak styczeń więc to też nic nadzwyczajnego. Pod koniec drugiej dekady miesiąca ponownie powinno robić się coraz cieplej.
Oczywiście nie oznacza to, że dalsza część zimy nie przyniesie nietypowych mrozów, ale na tak długi okres do przodu, można jedynie gdybać. Warty uwagi jest rozpadający się wir polarny, który będzie miał wpływ na pogodę na północnej półkuli za kilka tygodni. Nie wiadomo jednak na ten moment, w którym regionie tej części świata przyniesie on siarczyste mrozy. Może padnie na Europę, a może na Amerykę Północną lub Azję, pozostaje tylko czekać na rozwój wydarzeń, ale sprawa wiru polarnego to temat na oddzielny wpis, więc pewnie niedługo opowiem Wam więcej o tym zjawisku.
 
 
meteo malopolska baner