133728304 861719181246821 8494972307984344811 o

Przymiarki do budowy pomnika pojawiają się już od dawna, jednak do tej pory nie udało się uzyskać na nią środków.

 Pomysłodawcami budowy są panowie: Zbigniew Mrowca, Józef Pitoń,  Apoloniusz Rajwa,  Kazimierz Gąsienica Byrcyn i Andrzej Stanek. Razem założyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich. Celem powstania komitetu jest rozmowa z przedstawicielami władz gminy, powiatu oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego i doprowadzenie do realizacji planu.

Do tej pory udało się przygotować wstępny projekt pomnika, trwają też rozmowy. m.in. z władzami Parku Tatrzańskiego i Urzędem Miasta o jego umiejscowienie. Najprawdopodobniej stanie w Kuźnicach.

Wizualizację projektu Pomnika Kurierów Tatrzańskich, wykonał Pan Janusz Jędrzejowski – artysta plastyk. On też ma wykonać pomnik. Projekt ten został jednogłośnie wybrany przez wszystkich członków Komitetu.

Z udostępnionych informacji wiemy, że na pomniku nie planuje się zamieszczenia nazwisk poszczególnych kurierów, ma on służyć jako hołd dla tatrzańskich bohaterów. Pomysłodawcy mają też nadzieję, że monument będzie pełnił rolę edukacyjną.

Niewątpliwie najbardziej znanym z kurierów był Józef Krzeptowski "Ujek". Za Muzeum Tatrzańskim: Popularny "Ujek" był niezwykłym człowiekiem. Kurierem tatrzańskim, który trasę Zakopane - Budapeszt przemierzył 58 razy. Ratownikiem TOPR i świetnym przewodnikiem tatrzańskim. Kiedyś Stanisław Witkiewicz nazwał Jana Krzeptowskiego Sabałę „Homerem góralszczyzny” ze względu za piękno gwary, w której Sabała opowiadał swoje bajki. Te najbardziej znane: o zaśpionym wojsku, o Wojciechu Mateji, który okradł karczmę w Orawicach śpiewajęcy, czy o Tatarze Myśliwcu i wiele innych. Sabała minął się w 1894 r. i został pochowany na Pęksowym Brzyzku obok Dra Tytusa Chałubińskiego, ale już 10 lat później w drewnianej chałupie na Krzeptówkach urodził się Józef Krzeptowski, który ze względu na niebywałe poczucie humoru był po latach nazywany „Sabałą z XX wieku”, a kartki pocztowe z takim samym podpisem wysyłał do swoich przyjaciół. Ujek był godnym następcą Sabały. Człowiekiem obdarzonym niezwykłym poczuciem humoru, ale i rzetelnym w przyjaźni i potrzebie. Po wojnie zesłano go jako żołnierza Armii Krajowej, na Syberię. Po trzech latach łagru wrócił do kraju i na tatrzańskie szlaki. Przyjaciele i rodzina nazywali go Ujkiem. Prowadził w góry literatów, zwykłych turystów, lotników, a nawet Bliklego, znanego warszawskiego producenta znakomitych pączków. Pozostał legendą Tatr i człowiekiem powszechnie lubianym. A po reglach niech rozbrzmi ulubiona przyśpiewka Ujka, ta krzeptowiańska.

Śnieg hole okurzył

bieda nos zegnała

kieby nos dziywcynka

Przenocować kciała

Więcej informacji na temat „Ujka” znaleźć można w książce autorstwa Józefa Pitonia – znanego podhalańskiego regionalisty i autora gawęd.

To włośnie takim ludziom (red.:jak Józek Krzeptowski) chcemy w Zokopanym Pomnik postawić, bo to nasi bohaterowie. Gdansk mo swoik bohaterow z Westerplatte, Warszawa – Powstancow. My Gorole momy swoik pod Giewontem. Ten pomnik musi w Zokopanym stanąć –

O kurierach tatrzańskich opowiada również film "Znicz Olimpijski" i serial "Trzecia Granica" na podstawie książki Adama Bahdaja.

Tym, którzy chcą przyłączyć się do upamiętnienia bohaterów i wsparcia datkiem budowy pomnika, zamieszczamy numer konta, podanego przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich. To jedyne miejsce zbiórki funduszy na ten cel. Inne składki nie będą prowadzone, więc przestrzegamy przed wpłacaniem środków na inne zbiórki i zrzutki.

Dane do wpłat:

LZS SZAROTKA CHOCHOLOW

63 8792 0008 0000 0009 9600 0004

Tytułem: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem