szczepszpit20POWIAT NOWOTARSKI. Wśród 509 „szpitali węzłowych” w kraju, a 30 w Małopolsce, które w pierwszej turze zaszczepią przeciwko Covid-19 swój medyczny i niemedyczny personel – jest Podhalański Szpital Specjalistyczny. Wczoraj przyjechały tam szczepionki, które są przechowywane w lodówce.

Szczepienia rozpoczęły się dziś rano, w pomieszczeniach opieki całodobowej. Do ich wykonywania zostali oddelegowali lekarz i pielęgniarka. Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami.

Jak informuje wicedyrektor ds. pielęgniarstwa, Alicja Jarosińska, najpierw szczepiony będzie personel Szpitala, następnie szczepienną usługę Szpital będzie świadczył ogółowi mieszkańców. Placówka czeka jednak na rządowe wytyczne dotyczące poszczególnych grup kwalifikowanych do szczepień.

Niezależnie od akcji rozpoczętej przez Szpital – w Małopolsce – na mocy ministerialnej listy – wyznaczone zostały 182 punkty szczepień. Ta lista może jeszcze ulec pewnym modyfikacjom. Ideą jest, by punkt taki był dostępny dla mieszkańców każdej gminy. Tworzenia punktów podjęły się przede wszystkim placówki POZ. 

Szerzej o akcji w Podhalańskim szpitalu – wkrótce.