Roman Krupa fot Marcin Szkodziński

- Te straty dotkną nas wszystkich, także samorządy - zapowiada Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Wszystko przez mniejsze wpływy z podatków od firm, które są w lockdownie.

Całkowity lockdown turystyki od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 roku oraz skrócony okres ferii odczują nie tylko właściciele firm oraz osoby zatrudnione w turystyce, ale także samorządy terenów górskich.

- Funkcjonujemy w systemie naczyń połączonych - zaznacza Roman Krupa. - Dzięki temu, że mieszkańcy zarabiają na terenie naszych gmin i miejscowości mamy środki na inwestycje – dodaje.

Chcą złagodzić lockdown, który jest fatalny w skutkach ekonomicznych dla branży turystycznej, 50 samorządów górskich porozumiało się i wypracowało specjalne obostrzenia. Z jednej strony zapewniały one bezpieczeństwo turystom oraz zapobiegały rozprzestrzenianiu się wirusa, z drugie strony dawały możliwość funkcjonowania firmom. Niestety sugestie samorządów nie znalazły uznania.

- Liczyliśmy na dialog. Chcieliśmy się porozumieć. Rozumiemy, w jakim czasie przyszło nam funkcjonować. Nie tylko samorządom, ale również rządowi. Jednak od 23 listopada nasze propozycje nie zostały w żaden sposób wysłuchane lub skomentowane. Nie mieliśmy żadnej informacji zwrotnej, czy te propozycje są odpowiedzialne i racjonalne. Nie mieliśmy żadnego kontaktu z poszczególnymi ministerstwami - informuje Krupa.

Samorządowcy obawiają się, że nie będą w stanie zrealizować przyjętych przez radnych budżetów na 2021 rok. Obawiają się także tego, co będzie się działo z firmami i pracującymi w nich ludźmi. - Będziemy mieli do czynienia z falą bankructw i dramatami ludzkimi. Dla nas sezon zimowy, to być albo nie być – zaznacza Roman Krupa.

Roman Krupa, występujący w imieniu 50-ciu samorządów górskich przypomniał propozycję poluzowania obostrzeń, jaka została złożona ministrowi. - W ramach pakietu samorządów gmin górskich oprócz propozycji rozwiązań dla branży turystycznej w tym wydłużenia ferii i działania hoteli oraz gastronomii w reżimie sanitarnym, złożyliśmy propozycję rekompensaty w ramach utraconych przychodów dla samorządów. Z podatku od nieruchomości, z opłaty miejscowej z i opłaty uzdrowiskowej. Informacja, że sezonu zimowego nie będzie spowoduje tak duże uszczuplenia wpływu chociażby z podatków, że liczymy, że będziemy otrzymywać rekompensaty na poziomie utraconych przychodów – mówi Krupa.