130288970 3778659398859657 2302285273091504300 n

Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem – to argument rządu za narodową kwarantanną, która ma poprzedzić wprowadzenie szczepionek. Niestety, wiąże się to z ciosem dla polskiej, a szczególnie naszej, podhalańskiej gospodarki.

 Czarny dzień dla branży turystycznej w miejscowościach górskich.

Dla wielu przedsiębiorców, dla naszych mieszańców będzie to koniec. Będziemy mieć do czynienia z falą bankructw, bo sezon zimowy, to jest dla nas być albo nie być – mówił w popołudniowej rozmowie z RMF FM Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa, dodając, że 80% mieszkańców gminy bezpośrednio lub pośrednio związanych jest z turystyką.

Podobnie sytuacja wygląda w pozostałych gminach. Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że pozwoli im się pracować. Byli gotowi na zwiększone obostrzenia, nie spodziewali się jednak całkowitego zamknięcia. Przygotowania do sezonu zimowego trwały od jesieni i pociągnęły za sobą niemałe koszty.

Kierownik marketingu Kotelnicy Białczańskiej pan Paweł Nowobilski przypomniał w rozmowie z Interią: Nie takie zapewnienia nam złożono trzy tygodnie temu.. Decyzji się nie sprzeciwiają i starają zrozumieć, mając nadzieję, że po 18 stycznia sytuacja się zmieni.

Stacje narciarskie poniosły koszty naśnieżania, konserwacji, przeglądów technicznych, a większość firm dodatkowe środki przeznaczyły na zapewnienie środków bezpieczeństwa, by dostosować prosperowanie do obostrzeń.

To jednak nie koniec strat, sezon wysoki zakończy się 27 grudnia, czyli właściwie się nie rozpocznie.

Brak ruchu turystycznego wpływa właściwie na większość sektorów gospodarki regionu. Rząd tymczasem podkreśla, że działa wzorem innych europejskich państw, gdzie również zaostrzono reżim sanitarny.

O komentarz poprosiliśmy pana Lesława Chowańca – wiceprezesa stacji JurgowSki:

Decyzja o zamknięciu stoków jest dla wszystkich trudna, ale zdrowie ludzkie jest wartością nadrzędną. Jednocześnie ufamy ze po okresie lockdownu przyjdzie czas, żeby narciarze mieli jeszcze możliwość poszaleć tej zimy na nartach.

W czasie konferencji prasowej Minister Adam Niedzielski poinformował, że rząd przygotował specjalną tarczę finansową dla przedstawicieli branż, które ucierpią w okresie kwarantanny, w tym. m.in. dla stacji narciarskich. Na razie wiemy jednak jakie. Szczegółowe informacje w tej sprawie ma przedstawić na konferencji prasowej minister Jarosław Gowin.

 
Czy zaplanowana pomoc wystarczy?

Sołtys Białki i wiceprezes Kotelnicy, pan Władysław Piszczek – wspomniał w rozmowie z Na Temat o stratach rzędu kilkunastu milionów złotych w czasie zamknięcia ośrodka.

Jak informuje nas kierownik marketingu, pan Paweł Nowobilski Kotelnica działa do 28 grudnia, wydłużając godziny otwarcia do 22.00.

Po tym czasie planują dalsze naśnieżanie, by być w pełni gotowości na 18 stycznia, czekając na dalsze decyzje rządzących.

Tymczasem przypominamy ogłoszone dziś zasady:

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe czy zaspokojenie nagłych potrzeb (np. wyjście do apteki) oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

W dalszym ciągu obowiązują obostrzenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

- 50% liczby miejsc siedzących, albo

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Nowe obostrzenia:

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

fot: JurgowSki