palace

Z inicjatywy dr Wincentego Galicy, Mariana Polaczyka i Włady­sława Szepelaka w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”. W 2016 r. muzeum wznowiło działalność. 13 grudnia 2020 r. w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej promocja filmu "Palace - historie prawdziwe".

 Przez Katownię Podhala przeszło kilka tysięcy osób.Wielu z nich kierowano do obozów koncentracyjnych, męczono, wysyłano do więzień. około 250 osób zabito na miejscu. Wśród więźniów byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władyłsław Szepelak, z inicjatywy których w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.

Dzięki nowemu zarzą­dowi na czele z Prezes Lucyną Galicą-Jurecką, córką doktora Wincentego Galicy, od grudnia 2016 r. muzeum wznowiło działalność, którą wspierają władze samorządowe z Bur­mistrzem Miasta Zakopane Leszkiem Dorulą, a także lokalne sto­warzyszenia i firmy.

Przez wiele lat w budynku funkcjonował ośrodek wypoczynkowy, pomieszczenia cel zostały zdewastowane i wyremontowane pod działalność ośrodka. Dopiero w 2017 roku udało się Miastu wykupić budynek. Podczas ówczesnej konferencji prasowej Burmistrz Dorula przypomniał historię starań o odzyskanie willi oraz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu: wicepremier Beacie Szydło, Stowarzyszeniu Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, Radzie Miasta Zakopane, posłowi Edwardowi Siarce, wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu oraz minister Beacie Kempie. 

Film "Palace - historie prawdziwe" to świadectwo historii, które powinniśmy zobaczyć, mieć świadomość wydarzeń, które rozgrywały się także na Podhalu oraz otaczać je pamięcią.

 

źródło: UM Zakopane