P3740534POWIAT NOWOTARSKI. Miejscem upamiętnienia smutnej grudniowej daty przez reprezentacje władz i stowarzyszeń z całej Nowotarszczyzny był kościół św. Katarzyny oraz plac przed Krzyżem Katyńskim i obeliskiem poświęconym męczennikowi stanu wojennego – ks. Jerzemu Popiełuszce.

39 lat temu stacje radiowe i państwowa telewizja zaczęły nadawać przemówienie generała Jaruzelskiego. Już pierwszej nocy z 12. na 13. grudnia 1981 r. internowano ponad 3 tysiące osób. Wkrótce do ośrodków odosobnienia trafiło ponad 10 tysięcy ludzi. Wprowadzony niezgodną z Konstytucją PRL uchwałą Rady Państwa stan wojenny, przyniósł ok. 100 śmiertelnych ofiar, prawie na prawie całą dekadę zahamował rozwój Polski, a całemu narodowi przysporzył niezliczonych cierpień.

Pamięć o ofiarach stanu wojennego, o żyjących i nieżyjących działaczach potężnego ruchu – zgromadziła w kościele św. Katarzyny reprezentacje podhalańskiej „Solidarności”, władz powiatu i miasta, parlamentarzystów, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Asystowały im sztandary oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” w wojskowych mundurach. Regionalnym akcentem była góralska muzyka rozlokowana na chórze. Ponieważ mróz trzymał, Apel Poległych zabrzmiał po Mszy w murach kościoła, przypominając również imiona i nazwiska Podhalan zasłużonych dla solidarnościowej sprawy i narodowej wolności. Brakło w nim może tylko zmarłego końcem października ks. Jerzego Leśki, w latach osiemdziesiątych wikarego nowotarskiej parafii św. Katarzyny, wielkiego patrioty, kapelana żołnierzy wyklętych, organizatora Mszy św. w intencji Ojczyzny podczas stanu wojennego. Upamiętnieniu towarzyszyły strofy poezji, a od zgromadzeń w poprzednich latach różniła je obecność peregrynującego obrazu Matki Bożej Solidarności.     

To stworzone w 1984 roku dzieło, pędzla Artura Chacieja z Podlasia, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej umieszcza na tle biało-czerwonej flagi z datami robotniczych  zrywów: w Poznaniu 1956 roku; w Gdańsku 1970; w Radomiu 1976; w Gdańsku 1980. Widnieje na nim także data stanu wojennego.  Obraz istnieje w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszą otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan Solidarności. Druga trafiła do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największą związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali ojcom paulinom podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był przechowywany w klasztorze, by potem towarzyszyć w pielgrzymkach Ludzi Pracy. A od 8 lat pielgrzymuje po kraju wraz z miniaturą nowohuckiego krzyża i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na Podhalu obraz będzie gościł do 9. stycznia, najpierw w nowotarskich parafiach, następnie w Waksmundzie, Borze, ludźmierskim Sanktuarium i w kościele na Bystrem. Później zostanie przewieziony do Krościenka. 

P3740600

Po Mszy i recytacjach głos zabrała posłanka Anna Paluch, oddajać hołd bohaterom polskiej drogi do wolności sprzed czterech dekad, ale i odniosła się do rzeczywistości dzisiejszej, wskazując źródło ataków na osobę św. Jana Pawła II, jako burzyciela zbrodniczego systemu – że czynią to potomkowie i ideologiczni spadkobiercy tych, którzy kilkadziesiąt lat temu wtrącali do więzień, łamali palce, mordowali skrycie. Bo niektórym działaczom przyszło życiem zapłacić za odwagę. Nawet komuna jednak nie ważyła się podchodzić pod klasztory i zachęcać do palenia kościołów.

Już na przykościelnym placyku, przy pochylonych sztandarach, zabrzmiał Hymn Polski.

P3740592

Delegacje zgromadzone na upamiętnieniu bolesnej daty i ofiar stanu wojennego składały wiązanki i zapalały znicze zarówno pod Krzyżem Katyńskim, jak i pod obeliskiem ks. Jerzego Popiełuszki. Dłuższa modlitwa górali za uczestników wolnościowego zrywu będzie się wiązała z peregrynacją obrazu Matki Bożej Solidarności.

39. rocznica

Fot. Anna Szopińska