birkunkontrakt

34 letni białoruski bramkarz udanymi występami przeciwko GKS Tychy i Re Plast Unii Oświęcim przekonał do siebie sztab szkoleniowy Tauron Podhala Nowy Targ i tym samym podpisze z „Szarotkami” kontrakt. 

Dotychczas Białorusin był na tzw. okresie próbnym.   Te dwa mecze miały zadecydować o jego przydatności. W obu Birkun był bardzo mocnym punktem zespołu. Imponował spokojem i pewnością w swoich interwencjach. Na 64 oddane strzały na jego bramkę, obronił 59.

Tym samym w składzie „Szarotek”  będzie trzech bramkarzy. O miejsce w bramce Birkun rywalizował będzie z Przemysławem Odrobnym i Pawłem  Bizubem.

- I tak zostanie do końca sezonu. Mamy trzech bardzo dobrych bramkarzy. To duży nasz atut – podkreśla trener Podhala, Andriej Gusow.

Przypomnijmy, że Brikun jest wychowankiem Chemika Nowopołock. Całą hokejową karierę spędził na Białorusi reprezentując kluby tamtejszej ekstraligi, m.in. HK Gomel, Niomana Grodno i Yunost Mińsk będąc jednym z czołowych bramkarzy ligi. Zaliczył również epizod w barwach kazachskiego w barwach Saryarka Karaganda na zapleczu ligi KHL. Jego ostatni zespół to Yunost Mińsk, w barwach którego zdobył mistrzostwo Białorusi oraz występował w Hokejowej Lidze Mistrzów.

Birkun ma na swoim koncie wiele sukcesów ligowych. W latach 2013, 2014, 2019 i 2020 sięgał po złoty medal mistrzostw Białorusi. Srebro zdobył w 2009, 2011, 2012 i 2018, natomiast brąz w 2010, 2015, 2016 i 2017. Dwukrotnie brał udział w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów oraz 3-krotnie zdobył Puchar Białorusi. Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym sezonie był bramkarzem, który miał najmniej puszczonych bramek na mecz (1.51) oraz zaliczył najwięcej shut-outów (12).

Jako reprezentant Białorusi brał udział w Mistrzostwach Świata Elity w 2015 r. oraz kilkukrotnie był powoływany na spotkania towarzyskie, również w ubiegłym sezonie. Ma za sobą również grę w reprezentacji naszych wschodnich sąsiadów w kategoriach U18 i U20.