P3740358KLIKUSZOWA. Oto mamy trzecie w Polsce, kolejne po zakopiańskim COS-ie, Centrum Narciarstwa Biegowego o parametrach FIS. Sobotnie otwarcie ośrodka było dla sołectwa Klikuszowa wydarzeniem historycznym, bo otwierało równocześnie sportową kartę w dziejach tej miejscowości.

Na nowoczesny kompleks u stóp Gorców składają się: stadion z trybunami i budynkiem, gdzie już funkcjonuje wypożyczalnia biegowego sprzętu, działają sanitariaty i szatnia, a w przyszłości powstanie kawiarnia, być może też baza do skiturowych wypadów w Gorce; 1800 metrów trasy do narciarstwa biegowego i łyżwy, o parametrach umożliwiających organizowanie zawodów rangi krajowej; 1200 metrów letniej trasy nartorolkowej, a wszystko to – z oświetleniem; systemem naśnieżania i – co ważne - możliwością rozbudowy, gdyż sąsiadujący teren jest rozległy i niezabudowany.

P3740250

Pomysł budowy takiego Centrum – najpierw w Obidowej, lecz tam nie udało się uzyskać zgód właścicieli gruntów, więc potem w Klikuszowej – wyszedł od Dawida Szeligi, trenera narciarstwa biegowego, radnego gminy Nowy Targ, dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Ambitny projekt wspierał też Polski Związek Narciarski, którego wiceprezes, Wojciech Gumny, przyjechał na sobotnie otwarcie. 

Koszt trwającej 2 lata budowy sięgnął 12 milionów, co było nie lada wyzwaniem dla budżetu gminy, lecz 4 miliony udało się pozyskać z ministerstwa sportu, a 2 miliony – z Urzędu Marszałkowskiego. Centrum budowała firma TPB Łukaszczyk z Zaskala. Przez trzy noce zaśnieżała stadion firma Supersnow z Maniów. Na razie tylko stadion z ok. 500-metrową pętlą, gdyż plusowe temperatury i silne porywy halnego udaremniają zaśnieżanie tras.

Nowym Centrum będzie kierowała fachowa siła, zwyciężczyni rozpisanego przez gminę konkursu - Katarzyna Maciążek, instruktorka narciarstwa biegowego, wykładowczyni Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN.

W dniu otwarcia z biegowego z toru o dwóch śladach ochoczo korzystali pierwsi biegacze – młodzi zawodnicy KS Turbacz. Z myślą o takim właśnie narybku, o potencjalnych następcach Justyny Kowalczyk i Józefa Łuszczka – wznoszony był ten obiekt. Do nich dołączyli od razu stęsknieni za biegówkami i śniegową pokrywą dorośli amatorzy tego sportu. To był po prostu szał radości.

P3740350

A gminne władze cieszyły się z ukończonego dzieła. Do imponującej już oferty turystycznej (przypomnijmy, że na terenie gminy Nowy Targ powstało do tej pory przeszło 100 kilometrów szlaków rowerowych, fantastycznych tras narciarstwa biegowego, ścieżek przyrodniczych i stref aktywności nad Jeziorem Krauszowskim) - dołączył teraz bowiem profesjonalny przepięknie położony ośrodek u stóp Gorców, z widokiem na Tatry i Babią Górę.  

Centrum będzie czynne od godz. 10.00 do 20.00. odpłatność za bilety na 2-godzinny trening będzie 5-cio (ulgowy) i 10-złotowa (normalny). 

Otwarcie Centrum

Fot. Anna Szopińska