dawidlut182ŻYWIEC. Wczoraj odbyła się uroczysta - z zespołem Trebuniów-Tutków jako gwiazdą wieczoru - ale w tym razem w formule on-line Gala Stowarzyszenia Koalicja Marek Ziem Górskich. Od kilkunastu lat organizuje ono konkurs na „Osobowość Ziem Górskich”. Wszyscy nominowali w edycji 2020 byli godni tego zaszczytnego miana, ale spośród tego grona kapituła Honorowa (pod przewodnictwem burmistrza Suchej Beskidzkiej) wybrała dwójkę przedstawicieli naszego regionu. 

„Osobowość Ziem Górskich” to konkurs, w którym wyłaniani są zwycięzcy w ośmiu regulaminowych kategoriach: Mały/Średni/Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich, Dziennikarz Ziem Górskich, Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich, Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich, Sportowiec Ziem Górskich, Osobowość Ziem Górskich. Szczególnym tytułem jest Ambasador Ziem Górskich. To wyróżnienie, które Kapituła Konkursu przyznaje osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla promocji regionów górskich. Dotychczasowymi laureatami nagrody są m.in. zmarła w 2012 r. księżna Maria Krystyna Habsburg, Jan Kanty Pawluśkiewicz, bracia Golec, Justyna Kowalczyk czy Adam Małysz.

osobowość

Gościem – również w formuje on-line na gali, którą gościł burmistrz Żywca Antoni Szlagor - był m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Tego roku Podhale mogło się poszczycić czterema nominacjami: w kategorii Organizacji Pozarządowej Ziem Górskich było to nowotarskie Koło „Chatka” Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną ; w kategorii Sportowiec Ziem Górskich - Dawid Kubacki;  w kategorii samorządowiec/polityk – radny powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski z Rabki-Zdroju, natomiast w kategorii małych przedsiębiorstw – Stanisław Buła, nauczyciel i właściciel  stadniny koni w Łopusznej.

g1

883882 478877775511670 177374381 o

Przeznaczone dla zwycięzców statuetki odbiorą Dawid Kubacki i Grażyna Kukulska, pani prezes PSONI – Koło Nowy Targ.

-Bardzo się cieszymy, że nasze ponad 30-letnie starania o godne życie naszych przyjaciół z niepełnosprawnością intelektualną zostały dostrzeżone i docenione – mówiła Grażyna Kukulska (na łączach) zaraz po ogłoszeniu wyników. - Nie walczymy o specjalne traktowanie, o szczególne przywileje dla osób z niepełno sprawnościami, ale o to, by mogły w pełni korzystać z przysługujących im praw. Staramy się na co dzień zmieniać świadomość społeczną, obalać krzywdzące to środowisko stereotypy. I mamy nadzieję, że ta dzisiejsza Gala, ta nagroda – wzmocnią nasze działania w tym zakresie.

P3670041

Zwracała się też do samych podopiecznych:

- Kochani! To wy wyznaczacie nam cele. To wy nadajecie sens wszystkim naszym działaniom. I ta nagroda to również wasz sukces, to okazja do wielkiej dumy i wielkiej radości całej stowarzyszeniowej wspólnoty.

plakat

- Dzisiaj zawody oglądałem w komputerze – wyznał natomiast Dawid Kubacki, gdy burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, otworzył kopertę z werdyktem Kapituły i ogłosił wynik w kategorii „sportowiec ziem górskich”. -  Jest mi bardzo miło, że zostałem wyróżniony, że te sukcesy sprawiają ludziom radość i chcą nas oni wspierać jako sportowców, bo bez takiego wsparcia byłoby nam ciężko.

Zespołowi Trebuniów-Tutków przypadł w tegorocznej edycji tytuł Ambasadora Ziem Górskich.

Bezpośredni link do transmisji Gali na kanale You Tube:  https://www.youtube.com/watch?v=Zh-bzoTFgQw

Fot. Anna Szopińska, plakaty KMZG, Marek Szarawarski FB