P3740075POWIAT NOWOTARSKI. Wciąż borykając się ze skutkami pandemii, Podhalański Szpital bynajmniej nie odłożył koniecznych inwestycji i remontów. Wymiana głównego wodociągu, od dłuższego wyłączonego ze względu na zły stan techniczny, została połączona z budową dodatkowego parkingu. Przestrzeń do tej pory zielona, między budynkiem administracyjnym a pawilonami, zmieni się w 60 miejsc postojowych.

- Drugie istotne przedsięwzięcie, które realizujemy, to przebudowa głównego wejścia do Szpitala od strony ul. Norwida – mówi dyrektor Marek Wierzba. - Zmieni ono zupełnie swój wygląd i funkcje. Dotychczas była tam wielka pochylnia dla niepełnosprawnych i schody tak zniszczone, że już niebezpieczne. Zamiast pochylni wprowadzimy specjalny elektryczny podnośnik.

Budowa parkingu zakończy się jeszcze w listopadzie, a przebudowa wejścia od strony zachodniej potrwa do końca stycznia.

W dalszych planach jest przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przygotowanie projektu dość drogiej inwestycji pozwoli na ubieganie się o środki zewnętrzne na ten cel.

Szpital odpowiedział też na potrzeby chwili, wymieniając zbiornik na skroplony tlen. Jeśli w czasie pandemii zapas trzeba było uzupełniać co dwa dni, tak pojemność 21 tysięcy kilogramów pozwoli już na spokojnie użytkowanie tego gazu medycznego.  

P3740056

Do remontu przeznaczony jest też podziemny korytarz łączący część administracyjną ze szpitalną. Ta część została zalana podczas jednej z letnich ulew, zamoknął też magazynowany tam sprzęt i materiały jednorazowego użytku. Na te prace – o wartości ok. pół miliona – udało się pozyskać dofinansowanie z puli przeznaczonej na usuwanie skutków powodzi.

mag.3

Pandemia odsunęła na razie plany wzniesienia obiektu dla potrzeb psychiatrycznego projektu. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego może jednak liczyć na adaptację i wyposażenie kilku jeszcze niezbędnych mu pomieszczeń.  

Szpitalne inwestycje

Fot. Anna Szopińska i archiwum PSS