2020 11 24 Konferencja prasowa starostwo tatrzanskie2176 

Projekt szeregu obostrzeń przedstawił Starosta Tatrzański, które mają umożliwić bezpieczne przyjmowanie turystów. Projekt został przygotowany wspólnie z wójtami tatrzańskich gmin i jutro ma trafić do premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas konferencji prasowej w Starostwie Tatrzańskim, Piotr Bąk przedstawił opracowany wspólnie z tatrzańskimi gminami projekt obostrzeń, dzięki którym firmy z branż turystycznych będą mogły funkcjonować podczas nadchodzącego sezonu zimowego.

Stanowisko samorządów Powiatu Tatrzańskiego:

„W reakcji na zapowiedzi wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego zgłaszają następujące propozycje złagodzenia tych działań:

 1. Konieczność traktowania branży turystycznej jako całości w uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń powiązanych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: noclegi – gastronomia – atrakcje, uniemożliwi działanie całej branży.
 2. Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.)
  1. na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych
  2. dla osób posiadających status ozdrowieńca
  3. dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim
 3. Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2020 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad – wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego.
 4. Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji , na podstawie opracowanych zasad.
 5. Zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności – do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne.
 6. Tratowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.

Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia.”

2020 11 24 Konferencja prasowa starostwo tatrzanskie2174

 fot. Marcin Szkodziński