z9PODHALE - POLSKA. Z prawie 28 tysięcy dziennie w pierwszej dekadzie listopada, liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce spadła aktualnie do ok. 15 tysięcy. Niemniej ubiegły tydzień zapisze się w kronikach pandemii jako rekordowy pod względem ilości zgonów – zarówno w kraju, jak i na Podhalu.

Najwyższą liczbę zgonów w Polsce odnotowano w miniony czwartek - zmarło wówczas 637 osób. Nowotarski smutny rekord przypadł na poniedziałek. Takiego tłumu petentów na korytarzu Urzędu Stanu Cywilnego jego kierowniczka nie widziała odkąd tu pracuje.

- W poniedziałek zarejestrowaliśmy 26 zgonów i jest to rekordowa liczba zarejestrowana u nas jednego dnia – mówi Grażyna Wielkiewicz. - Od marca bieżącego roku nie obserwowaliśmy szczególnego wzrostu ilości zgonów w Nowym Targu w porównaniu do lat ubiegłych. Natomiast w październiku pojawiła się tendencja wzrostowa – sporządziliśmy 155 aktów zgonu, a to prawie dwukrotnie więcej niż w  latach ubiegłych. Dla porównania – w październiku 2019 było 88 aktów, a w 2018 – 74. Obserwując ilość aktów listopadzie, można stwierdzić, że ta tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje.

z11

Ludzi trwoży tempo, w jakim tablice ogłoszeniowe zapełniają się klepsydrami. Nowotarskie zakłady pogrzebowe organizują nawet po 6 - 7 pochówków dziennie. To one muszą teraz sprostać zwiększonej śmiertelności, podczas gdy jeszcze niedawno normą był dla jeden, najwyżej dwa pochówki.

Żeby nadążyć z pochówkami, zakłady muszą odpowiednio wcześniej zamawiać tzw. trumny covidowe – najprostsze, cienkie, z surowych oheblowanych desek spojonych metalowymi zszywkami. Jeśli tylko dysponują miejscem do składowania – starają się też o zapas tradycyjnych, ozdobnych trumien. Tę zapobiegliwość wymuszają o wiele dłuższe w tej chwili terminy dostaw. A kiedyś tak nie było…

z6

- Zadzwoniłem i do dwóch dni miałem dostawę tylu trumien, ile chciałem – mówi Zdzisław Nycz, właściciel zakładu pogrzebowego. - W tej chwili trzeba czekać – tydzień, dwa, a u jednego dostawcy nawet miesiąc.

z3

Pracownicy zakładów pogrzebowych i księża to teraz osoby, przed którymi najczęściej zbolałe rodziny wylewają swój żal z powodu drastycznego ograniczenia liczby uczestników pogrzebu. Niektórzy bliscy zmarłych już zaczynają zamawiać transmisje on-lin z pogrzebowych ceremonii – żeby większa liczba krewnych i znajomych mogła w nich uczestniczyć, choćby wirtualnie.   

Małopolska – po województwach mazowieckim i wielkopolskim -wciąż plasuje się na trzecim miejscu krajowej statystyki zakażeń. Ale w samym powiecie nowotarskim, gdzie do niedawna dziennie wyniki testów potwierdzały ponad 50 nowych zakażeń dziennie, aktualnie jest ich 16, podczas gdy w powiecie tatrzańskim - 6.

Fot. Anna Szopińska