El 0CysWMAALLxY

Oznacza to zamknięte wszystkie instytucje kulturalne, zdalne nauczanie dla wszystkich, oprócz przedszkoli i żłobków, obiekty hotelarskie tylko dla podróży służbowych.

 W galeriach handlowych otwarte pozostaną tylko sklepy spożywcze, apteki, sklepy budowlane, zoologiczne i drogerie oraz usługi. W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.  Wszystkie teatry, kina muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą zamknięte. 

Ograniczenia obejmą też kościoły: ograniczenie ilości osób: 1os/15m2.

Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu - agrumentował premier. Pamiętajmy jednak, że nie wszędzie jest to możliwe. Już w tej chwili część firm boryka się z problemami finansowymi.

Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy. Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże - gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

Szczegóły nie zostały na razie przekazane.

Pomoc w formie bonu o wartości 500 złotych ma objąć nauczycieli - by zrefinansować sprzęt potrzebny do pracy zdalnej. 

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu - wyjaśniał premier. 

El 5WCPXEAAycFf

Aktualne zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 29 listopada. Są to:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
  • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
  • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
  • zakaz organizowania spotkań i imprez
  • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

fot: KPRM