FB IMG 1601324445911

15 września na profilu facebokowym Małej Armii Janosika pojawiła się informacja do 3x sztuka i tak właśnie w tę sobotę odbyła się I największa Góralska Majówka w Polsce - w Rabie Wyżnej!

Wydarzenie to miało odbyć się w maju, potem w sierpniu, ale niestety ze względu na panującą pandemie nie mogliśmy spotkać się w tym czasie, dlatego dzisiaj tym bardziej jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni że mogliśmy być z Małą Armią Janosika i wspólnie oddać hołd Świętemu Janowi Pawłowi II - świętując uroczyście jego 100. rocznicę urodzin. Głównym Organizatorem tej uroczystości było Stowarzyszenie Mała Armia Janosika, pod przewodnictwem pomysłodawcy tego wydarzenia Damiana Pałasza. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Małopolskiego można było realizować to przedsięwzięcie, które jak sam mówi „mamy nadzieje zostanie w Waszej pamięci i zaowocuje kolejnymi spotkaniami zapraszając już na kolejne spotkanie w maju w kolejnym roku.

Ideą tego sobotniego spotkania było zapoczątkowanie tradycji w Rabie Wyżnej, abyśmy corocznie mogli uczcić osobę Jana Pawła II, nawiązując do Jego pontyfikatu, wspominać Papieża Polaka, ukazywać pokoleniom jego wielkość, miłość także do tej Ziemi o której zawsze pamiętał. Jak wspomniał prowadzący tę uroczystość Paweł Wojdyła w swoim wspomnieniu: „Pamiętam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II kiedy w 2004 r. pojechaliśmy do Watykanu i na spotkaniu z uczniami Gimnazjum z Raby Wyżnej Ojciec Święty powiedział, że Raba Wyżna stale znajduje się w Watykanie - to była prawda, zawsze byliśmy bliscy sercu Jana Pawła II”.

FB IMG 1601324476709

Gościem Honorowym tego wydarzenia był Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Emerytowany Metropolita Krakowski, który stał przez cały pontyfikat wiernie służąc jako Osobisty Sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II, nazywany przez Ojca Świętego ks. Stasiu, pochodzący właśnie z Raby Wyżnej. Już na początku wydarzenia zabrał głos wspominając Jana Pawła II, także momenty które są związane z jego osobą, ze wzruszeniem opowiadał jak przelatywał helikopterem nad Rabą Wyżną wraz Ojcem Świętym, który bardzo pragnął zobaczyć Rabiańską Ziemię i pobłogosławić ją i jej mieszkańców. Następnie odbyło się Nabożeństwo Majowe. Litanię Loretańską poprowadziła delegacja Małej Armii Janosika, która w góralskim stylu zagrała i zaśpiewa majówkę, następnie ksiądz Kardynał zakończył modlitwą. Kolejnym punktem tego wydarzenia był koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - muzyczna podróż, w której nie zabrakło wspomnień i wielkiego głosu Jana Pawła II. Koncert Małej Armii Janosika był jak dziękczynienie dla Niego za to jak wpłynął na nasze życie, z nami był i nadal jest w naszych sercach towarzysząc w modlitwie i codzienności. Mała Armia Janosika pod przewodnictwem Damiana Pałasza wykonała aż 18 utworów. Repertuar papieski był przeplatany słowami Jana Pawła II, prezentowanymi przez członków zespołu. Zabrzmiały między innymi : Barka, Krywań, Nie zastąpi Ciebie nikt, Dni których nie znamy, Zacznij od Bacha czy Modle się o Miłość i wiele innych.

FB IMG 1601324476709

Kolejną częścią sobotniej Majówki była Animacja Pontyfikatu Jana Pawła II na budynku kościoła. Zdjęcia zawarte w animacji na elewacji kościoła pochodziły ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, z archiwum Kurii Archidiecezji Krakowskiej oraz Telewizji Polskiej.

Na zakończenie tego wydarzenia wszyscy pomodlili się Apelem Jasnogórskim w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Apel został odśpiewany przez połączone chóry Watra z Raby Wyżnej, Gorce z Nowego Targu oraz Wierchy z Zakopanego pod batutą Marii Możdżeń-Wójcik. Następnie ks. Kardynał Dziwisz podziękował wszystkim za obecność i za tę inicjatywę udzielając pasterskiego błogosławieństwa. Na zakończenie raz jeszcze zaśpiewano tę szczególną, bliską sercu Jana Pawła II – Barkę i rozpalono watrę.

Żywimy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli przeżyć te piękne chwile i znów spotkać się w Rabie Wyżnej z Małą Armią Janosika oddając hołd Wielkiemu Janowi Pawłowi II.

Partnerami „Największej Góralskiej majówki” byli:
- Starostwo Powiatowe Nowy Targ
- Gmina Raba Wyżna
- Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rabie Wyżnej
- Główny Sponsor Małej Armii Janosika GARBARNIA STOLARCZYK
Wydarzeniu towarzyszyły Honorowe Patronaty:
- Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza,
- Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego,
- Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach pod kierownictwem Księdza Dyrektora: Łukasza
Piórkowskiego,

Zadanie to zostało sfinansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Paweł Wojdyła.