118070552 1275281589484902 4996211588816643252 o

Wydaje się, że pogoda nie zauważyła, że skończyły się wakacje i temperatury przypominają nam niedawne lato. Jedynie zachód słońca jest już coraz wcześniej, o czym trzeba pamiętać planując wędrówki.

 W ostatnim tygodniu w górach turystów było spora, a w weekend w najbardziej popularnych miejscach wręcz tłoczno. Niestety, ale przełożyło się na dość dużą jak na tę porę roku ilość wypadków.

W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy następujące działania w górach:
07.09, poniedziałek
- około godz. 15. otrzymaliśmy zgłoszenie, że w schronisku Orlica w Pieninach znajduje się turystka ze złamaną rękę. Wobec faktu, że schronisko znajduje się w mieście na miejsce zadysponowano karetkę pogotowia.
08.09, wtorek
- około godz. 18. otrzymaliśmy zgłoszenie, że w ośrodku na Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym znajduje się poszkodowana osoba z raną ciętą nogi. Na miejsce dotarł zespół z Centralnej Stacji Ratunkowej z Rabki-Zdroju, który po udzieleniu pomocy przetransportował poszkodowaną osobę do szpitala.
- w godzinach wieczornych otrzymaliśmy zgłoszenie o braku kontaktu z grzybiarzem w rejonie Ochotnicy Górnej. Mężczyzna nie wrócił na czas na umówione miejsce zbiórki. Podczas przygotowań do wyjazdu nawiązał on kontakt ze znajomymi,
- o godz. 21.35 otrzymaliśmy zgłoszenie z CPR, że na trudnodostępnym osiedlu Przysłop w Szczawnicy znajduje się mężczyzna z zaburzeniami neurologicznymi. Po dotarciu na miejsce ratowników ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy podjęta została decyzja o transporcie poszkodowanego śmigłowcem LPR.
10.09, czwartek
- na prośbę Grupy Beskidzkiej GOPR nasi ratownicy brali udział w poszukiwaniach grzybiarza w rejonie miejscowości Białki nieopodal Makowa Podhalańskiego. Poszukiwania odbywały się w bardzo trudnym terenie, wykorzystano w nich również psa. Na szczęście mężczyznę odnaleziono.
11.09, piątek
- około południa ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy zaopatrują rany rowerzystki, która po upadku dotarła do dyżurki o własnych siłach.
12.09, sobota
- o godz. 3 w nocy ratownik pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej na Turbaczu udziela pomocy kobiecie z bólami w klatce piersiowej. Na miejsce zostaje wysłany także zespół ze Stacji Ratunkowej na Długiej Polanie, który następnie transportuje kobietę do oczekującej karetki pogotowia
- około godz. 14. ratownicy pełniący dyżur w Stacji Ratunkowej na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym udzielali pomocy 16 letniemu rowerzyście, który podczas zjazdu na rowerze na skutek upadku doznał urazu nadgarstka.
- kolejny wypadek miał miejsce na szlaku czarnym prowadzącym na Kudłoń w Gorcach, gdzie turystka doznała bolesnego urazu stawu skokowego. Z uwagi na trudny teren (brak możliwości dojazdu) po zaopatrzeniu została w noszach Kong przetransportowano do karetki górskiej, a następnie zwieziona w dolinę,
- około 17.30 otrzymujemy informację, że kolejny wypadek miał miejsce w Pieninach, gdzie na Ścieżce Pienińskiej poważnego uraz uda doznał 49 letni mężczyzna. Po udzieleniu pomocy przez ratowników słowackich został on przy dawnym przejściu granicznym przekazany ratownikom pełniącym dyżur w Stacji Ratunkowej w Szczawnicy.
13.09, niedziela
- ratownicy wspierają Policję w poszukiwaniach 7 letniego chłopca z chorobą autystyczną, który wyszedł w nieznanym kierunku z jednego z rabczańskich pensjonatów.
W ostatnim tygodniu kilku ratowników naszej Grupy wzięło udział w centralnym szkoleniu z ratownictwa na wodach szybkopłynących, które zorganizowane zostało w ramach cyklu szkoleń na stopień starszego ratownika. Zajęcia odbywały na terenie naszej Grupy w rejonie Szczawnicy i toru kajakowego Wietrznice na Dunajcu.
Ponadto troje przewodników psów naszej Grupy wzięło udział w 25 Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady, który odbył się w Lądku-Zdroju. Wzięli oni udział w wydarzeniu "Cztery łapy ratownika". Było to spotkanie z przewodnikami psów GOPR i naszymi czworonożnymi ratownikami. Można było porozmawiać o ich pracy, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności naszych psiaków.
Numer ratunkowy w górach 985
Aplikacja
Ratunek