IMG 1986

Ósma najwyższa góra świata zdobyta przez Polkę. „Ania, Federico i Marco właśnie wrócili do bazy! Ekstremalnie zmęczeni, ale cali i zdrowi”. 

Anna Tybor zdobyła wczoraj szczyt Manaslu około godziny piętnastej lokalnego czasu. Tak, jak zaplanowała - zrobiła to bez tlenu. Towarzyszyli jej Federico Secchi i Marco Majori. Jakby tego było mało, drogę powrotną pokonała na nartach! Jest jedyną kobietą, której udało się zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.

IMG 1987

Przypomnijmy - 5 września wystartował projekt Dream Line Manaslu 8163. Anna Tybor wraz z polskim fotografem Piotrem Drzastwą i włoskimi przewodnikami górskimi - Marco Majorim i Federico Secchim poleciała samolotem do Katmandu spełniać marzenia.

IMG 1985

Wielki sukces, ale łatwo nie było. „Atak szczytowy, który w zamierzeniu miał potrwać około doby, ze względów pogodowych rozciągnął się do trzech dni i dwóch noclegów na wysokości ponad 6 tys. i powyżej 7 tys. m n.p.m. W efekcie tych komplikacji tempo podchodzenia, które w drodze do obozu II było bardzo wysokie, w kolejnym dniu bardzo osłabło. Zamiast z obozu III, ekipa, która w poniedziałek 27 września wyszła z bazy, bezpośrednio na szczyt wyruszyła z "czwórki" położonej na wysokości 7400 m n.p.m." - podano w komunikacie prasowym.

Zobaczcie video, na którym Anna Tybor opowiada o swoich pierwszych wrażeniach po powrocie do bazy:

Co więcej wiemy o Manaslu 8163 m? Jest ósmym najwyższym szczytem na Ziemi. Zdobyty po raz pierwszy w 1956 roku. Pierwsze zimowe wejście: Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski w 1984 roku. Pierwszy polski zjazd na nartach należy do Andrzeja Bargiela, a dokonał tego w 2017 roku. Anna Tybor przyznaje, że jej kolega z kadry skialpinizmu jest jej inspiracją. "Andrzej Bargiel pokazał kilkukrotnie, że ośmiotysięczniki można zdobywać szybko, lekko i z nartami na plecach. Teraz nadszedł czas, aby kobieta dotrzymała mu kroku. Kiedyś Polki były bardzo aktywne w światowym himalaizmie - z Wandą Rutkiewicz i Anną Czerwińską na czele. Ja chcę nie tylko zdobyć ten szczyt, ale też zjechać z niego na nartach - mówiła przed wyprawą.

Anna Tybor urodziła się w Zakopanem i od najmłodszych lat była miłośniczką sportów zimowych. Obecnie jest reprezentantką kadry narodowej w narciarstwie wysokogórskim, a także absolwentką architektury na Politechnice Krakowskiej. 

Zdjęcia: instagram Anna Tybor