B6A4426GORCE. Aura może nie być dla nich łaskawa, jednak akurat to bractwo jest zahartowane w różnych warunkach pogodowych. Bez względu na deszcz, dziś w południe odbędą się II Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz DH, współorganizowane przez Miasto Nowy Targ. Partnerem Głównym Wydarzenia jest Gmina Nowy Targ. 

Start zaplanowano o godzinie 12.00 (z okolic Schroniska PTTK na Turbaczu). Stamtąd zawodnicy biegną w dół. Meta z matą pomiarową znajduje się na Cyrwusówce, natomiast meta honorowa na Długiej Polanie. 

Dekoracja najlepszych zawodników odbędzie się o godzinie 14.00. Na najlepszych czekać będą zarówno nagrody finansowe, jak i rzeczowe. 

 15

Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill to jedyne wydarzenie w Polsce w takiej formule. Najbardziej ekstremalny i najszybszy bieg górski. Trasa stworzona została przez znanego nie tylko na Podhalu biegacza-emeryta Piotra Biernawskiego (na Turbaczu był już co najmniej 1300 razy).

Turbacz DH to 5 kilometrów czystego zbiegu, ani chwili wytchnienia na trasie i maksymalne tempo utrzymujące się od startu do mety.Utrzymanie tempa na pięciokilometrowej trasie usłanej kamieniami to nie lada wyzwanie. Wygrają najszybsi, o świetnej kondycji, szybkich nogach i niesamowitej odwadze.

Organizatorem tej wyjątkowej rywalizacji jest Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „MURAWA”.

 B6A4135

Współorganizator wydarzenia to Miasto Nowy Targ, stolica Podhala mająca ogromny potencjał, aby stać się mekką biegów górskich. Promocja sportu i turystyki jest dla Miasta bardzo ważna. Bieg rozgrywany bedzie głównie na terenach Gminy Nowy Targ, która jest Głównym Partnerem Wydarzenia.

Impreza mogła dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ. Dzięki nim możliwe jest organizowanie wydarzenia na wysokim poziomie i przygotowanie bogatych pakietów startowych dla Zawodników, a także nagród finansowych. Ponadto na najlepszych zawodników czekać będą nagrody rzeczowe od Partnerów wydarzenia: marki Saxx, dr. Bacty, Term Gorący Potok.

 B6A4136

I edycja rozegrała się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych – przy Schronisku na biegaczy zastał śnieg, a w niższych partiach - kałuże i błoto. Mimo tego najlepszy czas zbiegu uzyskany przez Piotra Jaśtala, reprezentanta Polski w biegach górskich, wynosił 16 minut i 15 sekund. 2 miejsce zajął mieszkaniec Nowego Targu Piotr Kostela z czasem 16,53, 3 miejsce natomiast - Mieczysław Jałocha z czasem 16,56. Wśród Pań miejsce 1 zajęła Kamila Perucka z czasem 18,09, 2 miejsce - mieszkanka Nowego Targu Katarzyna Węgrzyn z czasem 21,28, natomiast 3 - Joanna Drabik z czasem 22,13.

Turbacz DH to niezwykłe wydarzenie w świecie biegów, stworzone z myślą o biegaczach lubiących dreszczyk emocji, adrenalinę i zbiegi górskie. Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie mnóstwo emocji i pozytywnej energii!

TDH 21zap

Podstawowa zasada Turbacz DH jest prosta: kto najszybciej na dole, ten wygrywa! Zawodnicy podzieleni na 2 kategorie (kobiety, mężczyźni) startują pojedynczo w 20 sekundowych odstępach.

Start znajdować się będzie przy Schronisku Górskim PTTK na Turbaczu (na start Zawodnicy docierają samodzielnie). Miasteczko oraz biuro zawodów zlokalizowane będą na Długiej Polanie w Nowym Targu.

TDH zap 211

W pakiecie startowym Zawodnicy znajdą koszulkę, wejściówkę do Term Gorący Potok, gadżety od Partnerów i Sponsorów, a na mecie czekać na nich będzie wyjątkowy medal.

Wcześniej odbywały się zapisy on-line, ale istnieje również możliwość zapisania się na miejscu w dniu zawodów (18. września).

opr. asz, fot. Organizatorzy