pjanosikaaa

Już po raz trzeci w Krościenku nad Dunajcem, pod patronatem wójta Jana Dydy, odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Akrobatyce Sportowej o Puchar Janosika. Rosnąca ich popularność sprawiła, że kolejny raz został pobity rekord frekwencji wśród uczestników.

Dopisała także publiczność, która z wysokości trybun mocno dopingowała i podziwiała niesamowite wyczyny małych i dużych akrobatów.

Rywalizowano tradycyjnie na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 2. W zawodach udział wzięło 82 zawodników i zawodniczek. Honory organizatora i gospodarza pełnili reprezentanci Podhalańskiej Sekcji Akrobatycznej. Nie zabrakło stałych bywalców Pucharu Janosika, zawodników nowosądeckiego klubu Screamo Trickz oraz RH Triks z Tarnowa. Ponadto swoich przedstawiciela miał Astral Team Nowy Sącz oraz – po raz pierwszy w historii Puchar – Akro Angels z Krakowa.

Formuła zawodów niezmienna. Zawodnicy na każdym etapie rywalizowali w parach. Podczas dwóch wejść na matę sędziowie w składzie Patryk Mazur, Gabriel Myśliwiec i Tobiasz Paluch oceniali przede wszystkim płynność wykonywanych przez zawodnika ewolucji, skalę trudności, technikę i lądowanie. Zwyciężał zawodnik z większą łączną ilością punktów. Poziom zawodów był na tyle wysoki i wyrównany, że kilkukrotnie do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

Łącznie było 9 kategorii wiekowych z podziałem na płeć. Dodatkowo wyłoniono zwycięzcę klasyfikacji drużynowej, którym podobnie jak przed rokiem, została ekipa Podhalańskiej Sekcji Akrobatycznej.

„Wisienką na torcie” była rywalizacja w kategorii seniorów. Udział wzięło w nich 8 zawodników, którzy na macie dokonywali rzeczy przeczące prawom fizyki. Ostatecznie po szalenie wyrównanej walce miano zwycięzcy przypadło Andrzejowi Stecowi ze Screamo Trickz.

W przerwie przed pojedynkami finałowymi wystąpił też gość specjalny Pucharu Janosika: Paweł Kidon, mistrz świata w trikach z piłką do koszykówki oraz pierwszy Polak w historii, który dołączył do słynnej amerykańskiej grupy Harlem Globtroter. Także grupa Sparta Cheer Elite z Krakowa dała mały pokaz swoich umiejętności.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do organizacji zawodów. Sponsorami Puchar Janosika byli: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Wienner, państwo Monika i Krzysztof Jakobiszyn, Firma Kantor z Czarnego Dunajca, Stowarzyszenie Podhale Nasz Dom oraz minister Edward Siarka. Opiekę medyczną w trakcie zawodów sprawowała firma Podhale Rescue Team, o oprawę muzyczną zadbał Daniel Zięba z firmy DJ Łysy, a przebieg zawodów na zdjęciach uwiecznili Patrycja Iglar oraz Paweł Krzysztoń. Patronat medialny sprawował portal podhaleregion.pl, nowytarg24.tv oraz Tygodnik Podhalański.

Wyniki 3 edycji Pucharu Janosika

Dziewczęta

Rocznik 2013 i młodsi

1. Paulina Worwa PSA
2. Franek Dubiel Screamo
3. Ada Jedynak RH Triks

Rocznik 2011 – 2012

1. Zuzanna Zubek PSA
2. Julia Gondek PSA
3. Emilia Dubiel Screamo

Rocznik 2009-2010

1. Wiktoria Chrobak PSA
2. Paulina Horowska Screamo
3. Ludwika Odbierzychleb RH Triks

Rocznik 2008-2007

1. Karolina Parzątka PSA
2. Alicja Szubryt Screamo
3. Paulina Król PSA

Rocznik 2006-2005

1. Patrycja Dyda PSA
2. Liliana Bochenek RH Triks
3. Joanna Toron PSA

Seniorki

1. Nikola Kulinska  PSA
2. Maria Kuros PSA
3. Oliwia Tylecka PSA

Chłopcy

Rocznik 2009 i młodsi

1. Miłosz Hamiga Screamo
2. Alan Sieradzki PSA
3. Igor Olszowski Screamo

Rocznik 2008 - 2005

1. Arkadiusz Zieliński  Astral
2. Bartek Słowik PSA
3. Ramin Dzafarov PSA

Seniorzy

1. Andrzej Stec Screamo
2. Robin Freerunner Akro Angels
3. Dawid Kołodziej Screamo

fot. Patrycja Iglar