banner bieg po oddech 2021 940x788

6 Bieg po Oddech będzie przebiegał widokową trasą prowadzącą ulicami Zakopanego. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekają profesjonalne koszulki biegowe i pamiątkowe medale.

Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej. Wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarze biegaczy i pomimo utrudnień spowodowanych pandemią może liczyć na sympatyków z całej Polski. Udział w nim zadeklarowało ponad 300 osób.
Dodatkowo w biegu wirtualnym, który twa już od marca, a swój finał ma również w ostatnią niedzielę sierpnia, udział bierze ponad 800 zawodników. Idea wydarzenia jest bardzo prosta – aktywność na świeżym powietrzu połączona z pomocą najbardziej potrzebującym.

- Wierzę, że takie inicjatywy i zaangażowanie setek osób może zdziałać wiele dobrego, przede wszystkim dla budowania społecznej świadomości mukowiscydozy, ale też w bardziej przyziemnym wymiarze - mówi Justyna Kowalczyk-Tekieli - Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Każdy zakupiony pakiet startowy, to realne wsparcie finansowe, dzięki któremu PTWM może pomagać chorym. A potrzeb jest bardzo dużo. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą już prawie 35 lat pomaga chorym w ich walce o oddech. Rehabilitacja domowa, doposażenie wypożyczalni sprzętów do fizjoterapii oddechowej oraz rehabilitacji, wsparcie w zakupie leków, edukowanie i pomoc psychologiczna, prowadzenie subkont to tylko mały wycinek zadań które realizuje PTWM. Bardzo istotne są również działania na rzecz poprawy warunków leczenia, zapewnienia funkcjonowania odpowiedniej liczby centrów leczenia mukowiscydozy, stworzenie możliwości prowadzenia dla chorych usług domowych – fizjoterapii oraz dożylnej antybiotykoterapii. Wreszcie inicjatywy podejmowane na rzecz zapewnienia dostępu do najbardziej nowoczesnych leków, w tym tych które już dziś bardzo wpływają na przebieg choroby, a które niestety nadal nie są dostępne w Polsce.

- Chorzy na mukowiscydozę, od momentu diagnozy dzielnie walczą z nierównym przeciwnikiem, jakim jest nieuleczalna choroba. W niedzielę, sam stanę na linii startu w Zakopanem, by okazać im swoje wsparcie – dodaje Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku, Głównego Sponsora Biegu, od pierwszej jego edycji.

- Idea Biegu po Oddech jest również bardzo bliska samym podopiecznym PTWM. Chęć udziału w wydarzeniu powoduje, że coraz więcej chorych stawia sobie za cel regularny trening, który nie tylko wpływa na efektywność rehabilitacji, ale również uczy podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami – mówi Waldemar Majek, Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.- Nie bez znaczenia jest to, że chorzy, ze względu na duże ryzyko zakażeń krzyżowych nie powinni się ze sobą spotykać. Są oni w swojej chorobie bardzo osamotnieni i często czują się wykluczeni. Bieg daje im poczucie wspólnoty, możliwość interakcji i wzajemną motywację - dodaje.

Motywacja do walki z chorobą jest bardzo ważnym elementem całej układanki składającej się na leczenie, ponieważ jest ono bardzo kosztownym i czasochłonnym wyzwaniem od pierwszych dni życia. Szacuje się, że chory w dobrym stanie poświęca na różne codzienne zabiegi związane z mukowiscydozą średnio 2 – 2,5 godziny dziennie. Kilka razy dziennie konieczna jest fizjoterapia klatki piersiowej, poprzedzona inhalacjami, której celem jest usuwanie z oskrzeli gęstej, trudnej do usunięcia wydzieliny. Nie można dopuścić do jej zalegania, ponieważ jest ona wspaniałą pożywką dla groźnych bakterii, powodujących zakażania. A te wpływają na postęp choroby. Konieczna też jest dbałość o odpowiednią, bogatą w składniki odżywcze, dietę i zapewnienie higieny. Mukowiscydoza dotyka nie tylko układu oddechowego, niesie wiele konsekwencji dla całego organizmu. Dla poprawy długości i jakości życia chorych w Polsce konieczne jest zapewnienie specjalistycznych leków, z których nie wszystkie są refundowane. Chorzy muszą przyjmować również wiele innych nierefunodwanych preparatów leczniczych, w tym niskoskoncentrowanych enzymów trzustkowych, soli hipertonicznej, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego.

Kilka najistotniejszych informacji

- 6. Bieg po Oddech w Zakopanem już w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia o godzinie 9.00

- Do 29 sierpnia można też pobiec w formule wirtualnej w dowolnym miejscu na świecie.

-  Zapisy na bieg w Zakopanem możliwe będą w godzinach otwarcia Biura Zawodów, zapisy na bieg wirtualny trwają do końca tygodnia na www.bieg.oddychaj.pl

- Dochód z imprezy, jak zawsze, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie osób chorych na mukowiscydozę, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

-  Bieg wspierają: Justyna Kowalczyk-Tekieli - mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Kacper Tekieli – polski alpinista i instruktor wspinaczki sportowej, prof. Dorota Sands – Prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, Piotr Bąk - Starosta Tatrzański, Leszek Dorula - Burmistrz Miasta Zakopane, Krzysztof Michałkiewicz – Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Tradycyjnie możemy liczyć na naszych partnerów - Sponsorem Głównym wydarzenia już po raz szósty został Santander Consumer Bank - bank od kredytów, Sponsorem Złotym - Nosalowy Dwór Resort & Spa, Sponsorem Wspierającym - Vertex Pharmaceuticals, oraz Partnerem

Głównym - Inter Cars. Współorganizatorem jest jak zawsze MOSiR Zakopane wraz z Urzędem Miasta Zakopane. Więcej informacji na temat 6. Biegu po Oddech znajduje się na stronie

Informacje na temat mukowiscydozy i działań podejmowanych przez PTWM znajduje się na stronie www.ptwm.org.pl