68862d67 56d7 4ded a86a 05b137d2b89f

Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious) wygrał premierowy odcinek 78. edycji Tour de Pologne z Lublina do Zamościa. Aktywnie jechali Polacy: w ucieczce dnia zaprezentował się Michał Paluta (Reprezentacja Polski), a na finiszu widoczny był Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Premierowy akt zmagań, który rozpoczął się na Placu Zamkowym w Lublinie liczył 217 kilometrów. Zawodnicy po starcie honorowym ruszyli na południe, przez rozległe wzgórza, wśród dzikiej przyrody, typowej dla krajobrazu Lubelszczyzny.

Niedługo po starcie od peletonu oderwała się grupa trzech zawodników: Michał Paluta (Reprezentacja Polski), Yevgeniy Fedorov (Astana PremierTech) oraz Sean Bennett (Qhubeka – NextHash). Ucieczka zyskała w pewnym momencie nawet sześć minut przewagi, lecz czujna praca peletonu sprawiła, że różnica szybko została ustabilizowana na poziomie dwóch i pół minuty. Śmiałkowie między sobą rozstrzygnęli rywalizację na dwóch z trzech premii lotnych LOTTO i trzech premiach górskich III kategorii PZU, tocząc dodatkowo walkę na premii specjalnej 100 lat „Przeglądu Sportowego”. Dogonieni zostali około 50 kilometrów od mety.

Ostatnia tego dnia premia lotna LOTTO padła łupem Michała Kwiatkowskiego, który inkasując trzy sekundy bonifikaty potwierdził aspiracje do walki o triumf w klasyfikacji generalnej. Bezpośrednio po tym lotnym finiszu zawiązała się akcja trzech kolejnych zawodników: Toma Scully’ego (EF Education-Nippo), Antoine’a Duchesne (Groupama-FDJ) i Josa Van Emdena (Jumbo-Visma). Także i ta grupka dogoniona została jednak przed finiszem.

Wymagająca końcówka, prowadząca po kostce brukowej wyłoniła ostatecznego zwycięzcę. Został nim kolarz ekipy Bahrain-Victorious, Phil Bauhaus, który na wymagającym, brukowanym finiszu dopędził w końcówce Alvaro Jose Hodega (Deceuninck – Quick Step) i wyprzedził go o „błysk szprychy”. Podium uzupełnił Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation). Wielką moc pokazał także Michał Kwiatkowski, który finiszował na dziesiątej pozycji, a dzięki sekundom zdobytym na lotnym finiszu jest w klasyfikacji generalnej piąty.

Liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR jest Phil Bauhaus, który wyprzedza Alvaro Jose Hodega i Yevgeniy’a Fedorova. W klasyfikacji najlepszego sprintera LOTOS również prowadzi zwycięzca pierwszego etapu. W klasyfikacji górskiej PZU lideruje Michał Paluta, zaś w klasyfikacji najaktywniejszego LOTTO – Yevgeniy Fedorov.

***

„Pierwszy etap był niezwykle interesujący i dynamiczny. Kolarze pokonali niemal 220 kilometrów. Widać, że zawodnicy są bardzo mocno nastawieni na walkę. Odjechała ucieczka w roli głównej z Polakiem, Michałem Palutą, który dzięki niej założył koszulkę lidera klasyfikacji górskiej PZU. Tempo jazdy było bardzo wysokie. Średnie tempo, wynoszące 40 km/h pokazuje, że peleton bardzo mocno się pilnował, momentami rwał. Cieszy mnie forma Michała Kwiatkowskiego. Widziałem ostatnią, lotną premię LOTTO. Wygrał ją, zdobywając trzy bonusowe sekundy do klasyfikacji generalnej. Zwróciłem też uwagę na to, jak ustawia się do finiszu. Widać, że ma moc, ale został przyblokowany” - komentował Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Wyniki pierwszego etapu:

  1. Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) – 5:01:24

  2. Alvaro Jose Hodeg (Deceuninck – Quick Step) – ten sam czas

  3. Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation) – ten sam czas

  4. Edward Theuns (Trek-Segafredo) – ten sam czas

  5. David Dekker (Jumbo-Visma) – ten sam czas

  6. Dion Smith (BikeExchange) – ten sam czas

  7. Jonas Rickaert (Alpecin-Fenix) – ten sam czas

  8. Biniam Girmay (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) – ten sam czas

  9. Matej Mohorić (Bahrain-Victorious) – ten sam czas

  10. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) – ten sam czas

Wyniki premii lotnych LOTTO:

- Premia lotna LOTTO, Batorz, Powiat Janowski: 1. Evgeniy Fedorov 2. Michał Paluta 3. Sean Bennett

- Premia lotna LOTTO, Godziszów, Powiat Janowski: 1. Evgeniy Fedorov 2. Michał Paluta 3. Sean Bennett

- Premia lotna LOTTO, Krasnystaw, Powiat Krasnystaw: 1. Michał Kwiatkowski 2. Matej Mohorić 3. Emils Liepins

Wyniki premii górskich PZU:

- Premia górska PZU III kat., Błażek: 1. Michał Paluta 2. Sean Bennett 3. Evgeniy Fedorov

- Premia górska PZU III kat., Antolin: 1. Evgeniy Fedorov 2. Michał Paluta 3. Sean Bennett

- Premia górska PZU III kat., Hosznia Abramowska: 1. Michał Paluta 2. Sean Bennett 3. Evgeniy Fedorov

Wyniki premii specjalnej 100 lat „Przeglądu Sportowego”: 1. Michał Paluta

Liderzy klasyfikacji:

- Klasyfikacja generalna CARREFOUR: Phil Bauhaus

- Klasyfikacja najlepszy sprinter LOTOS: Phil Bauhaus

- Klasyfikacja najlepszy góral PZU: Michał Paluta

- Klasyfikacja najaktywniejszy zawodnik LOTTO: Evgeniy Fedorov