POLOGNE PRESENTAZIONE 2021 DAR 0126

Niedzielne, późne popołudnie przyniosło prezentację ekip, biorących udział w rozpoczynającym się 9 sierpnia, 78. Tour de Pologne. W Polsce o triumf rywalizować będą największe gwiazdy, a wśród nich między innymi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Na starcie zmagań staną łącznie 22 zespoły, w tym – 19 ekip najwyższego szczebla, UCI World Tour. Obok nich do rywalizacji przystąpią dwie drużyny ProTeams: Alpecin-Fenix i Gazprom-Rusveo oraz Reprezentacja Polski, od lat mająca ważne miejsce w wyścigu.

„Na kilka godzin przed początkiem wyścigu emocje są na wysokim poziomie. Przeżywałem je jako zawodnik i dziś, już jako organizator” – mówił Czesław Lang, Dyrektor Generalny wyścigu i szef Lang Teamu. „Jestem pewien, że kolarska czołówka, jaką gościmy podczas 78. edycji Tour de Pologne zapewni widowisko, którego oczekują kibice w Polsce i w kilkudziesięciu krajach, w których będzie można śledzić zmagania na polskich drogach. Wiem, że dla wielu kolarzy Tour de Pologne to ulubiony wyścig. Zróbmy wszystko, by wspominali go nie tylko jako miejsce sportowej rywalizacji, ale miejsce, gdzie spotkają kibiców kochających ten sport” – dodał.

„Rywalizacja na krajowych szosach to zawsze zaszczyt” – mówił Michał Kwiatkowski, stojący na czele drużyny Ineos Grenadiers. „Tour de Pologne był jednym z moich pierwszych, wielkich wyścigów jako zawodowca i zawsze marzyłem, by któregoś dnia w nim zwyciężyć. To udało się w 2018 roku i było jednym z najważniejszych momentów kariery. Chciałbym wraz z moją ekipą, Ineos Grenadiers, wygrać ponownie” – podkreślił wskazując, że pierwsze dni rywalizacji oraz jazda indywidualna na czas mogą mieć kluczowe znaczenie dla losów klasyfikacji generalnej.

Zastępca Dyrektora Generalnego wyścigu, Agata Lang podkreśliła, że tegoroczna edycja Tour de Pologne odbywa się w szczególnych okolicznościach, w reżimie pandemicznym. „Bezpieczeństwo zawodników i ekip jest dla nas najwyższym priorytetem. Dlatego, wdrożyliśmy szereg rozwiązań organizacyjnych, które pozwalają nam na organizację tego wyścigu. Wierze, że dzięki pracy wszystkich zaangażowanych ekip 78 Tour de Pologne pozwoli wszystkim kibicom cieszyć się z tego święta kolarstwa. Zapraszamy do śledzenia Tour de Pologne na trasach i w mediach społecznościowych” – zachęcała.

78. Tour de Pologne będzie również szczególny dla dwóch rutynowanych, polskich kolarzy: Michała Gołasia (Ineos Grenadiers) i Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal). Obaj ogłosili, że będzie to ich ostatni start w naszym narodowym wyścigu w karierze. Obaj zadeklarowali też, że zamierzają pozostać blisko kolarstwa, gdy już pożegnają się z profesjonalnym peletonem.

Rywalizacja w Tour de Pologne rozpocznie się poniedziałkowym, liczącym aż 216 kilometrów odcinkiem z Lublina do Chełma. Start honorowy nastąpi o 13:10.

Zawodnicy stoczą walkę w następujących klasyfikacjach:

- Koszulka Carrefour – lidera klasyfikacji generalnej,
- Koszulka LOTOS – lidera klasyfikacji sprinterskiej,
- Koszulka PZU – lidera klasyfikacji górskiej,
- Koszulka LOTTO – lidera klasyfikacji najaktywniejszych

Nagrody specjalne

- Nagroda LOTOS dla najwyżej sklasyfikowanego Polaka,
- Nagroda ENERGA dla zwycięzcy klasyfikacji drużynowej,
- Nagroda #FORBJORG #143 dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika poniżej 23. roku życia