2

 W sobotę, 5 grudnia 2020 roku w Zakopanem odbyła się inauguracja III edycji Pucharu Grupy Azoty, który realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Areną zmagań pierwszych tej zimy zawodów były trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu. Na starcie zawodów zobaczyliśmy ponad 300 uczestników.

 

Pierwszego dnia zmagań w III edycji Pucharu Grupy Azoty narciarze walczyli w sprintach techniką dowolną. Rywalizacja toczyła się o medale w ośmiu kategoriach wiekowych: Dziewczynka, Chłopiec, Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza, Junior Młodszy oraz kategoria Open kobiet i mężczyzn.

Najwięcej zwycięstw zapisali na swoim koncie reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, którzy dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Złote krążki w sprincie wywalczyły dla wiślańskiego klubu Kamila Haratyk wśród Dziewczynek oraz Laura Wantulok w kategorii Młodziczka. - Wiedziałam, że stać mnie tutaj na dobry wynik, ale zwycięstwo w sprincie było jednak dla mnie miłym zaskoczeniem, ponieważ inne zawodniczki również były tutaj mocne - mówi tuż po zawodach Laura Wantulok. - Lubię biegać sprinty. W tej konkurencji czuję się pewniej niż na dystansach, aczkolwiek muszę przyznać, że ten dzień był bardzo męczący dla nas. Za nami kilka biegów i cieszę się, że jest to już koniec, bo chyba nie znalazłabym więcej sił, aby pobiec znów - dodaje. - Zdecydowanie bieg finałowy był dzisiaj najlepszy w moim wykonaniu. Od samego startu starałam się biec jak najszybciej. Na trasie odskoczyłam rywalki i cieszę się, że jako pierwsza zameldowałam się na mecie - mówi z uśmiechem na twarzy Wantulok. - Czekałam na inaugurację sezonu i nie mogłam doczekać się pierwszych startów. Jestem szczęśliwa, że mimo pogorszenia się warunków pogodowych, udało się rozegrać te zawody. Trasa była naprawdę dobrze przygotowana - podsumowuje liderka klasyfikacji generalnej wśród Młodziczek.

W kategorii Młodzik złoty medal wywalczył Szymon Bełz z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. - Te pierwsze starty dzisiaj pobiegłem bardziej kontrolnie. Począwszy od kwalifikacji po ćwierćfinały kontrolowałem te biegi, biegłem spokojnie i oszczędzałem siły na te najważniejsze pojedynki. W finale spodziewałem się, że będzie troszkę więcej mocy na trasie, ale wygrałem i to się liczy - przyznaje podopieczny Waldemara Kołcuna. - Sprinty są bardzo widowiskowe, ale mi osobiście nie podobają się takie dni. Rywalizacja trwa bardzo długo i od rana przez kilka godzin jesteśmy na trasie, najpierw testując narty, a następnie rywalizując w zawodach. Taki dzień jest bardzo męczący dla zawodników - podkreśla Bełz. - Jestem uczniem SMS Zakopane i przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy okazję tutaj trenować. Warunki były naprawdę fajne, jednak na same zawody popsuła się pogoda i śniegu z każdym dniem jest tutaj coraz mniej. Na szczęście udało się rozegrać zawody i wszyscy się z tego cieszymy - podsumowuje Szymon Bełz.

Wśród Chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Grzegorz Galica z Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. - W związku z pandemią koronawirusa cały ten sezon stoi pod znakiem zapytania, dlatego nie mogłem się doczekać inauguracji tutaj. Czekałem na te zawody i bardzo się cieszę, że już  na początku grudnia udało nam się rozpocząć sezon - przyznaje Grzegorz Galica. - Niestety sporo śniegu uciekło i warunki nie był tak idealne jak kilka dni temu, ale muszę powiedzieć, że trasa na zawody była naprawdę dobrze przygotowana - dodaje. - Nie spodziewałem się zwycięstwa. Tak dobry wynik jest dla mnie dużym zaskoczeniem- podsumowuje Galica.

Medaliści i medalistki sobotnich zawodów

Dziewczynka

 1. Kamila Haratyk - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Klaudia Radomyska - UKS Rawa Siedlce
 3. Dominika Krajcer - UKS Rawa Siedlce

Chłopiec

 1. Grzegorz Galica - UKS przy ZSMS w Zakopanem
 2. Damian Muca - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Antoni Żółkiewski - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Młodziczka

 1. Laura Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Amelia Liszka - KS Chochołów
 3. Karolina Kuć - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Młodzik

 1. Szymon Bełz - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 2. Paweł Bryja - UKS Regle Kościelisko
 3. Bartosz Kita - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Juniorka Młodsza

 1. Daria Szkurat - KS Chochołów
 2. Hanna Popko - UKS Hubal Białystok
 3. Kinga Mareczek - MKS Karkonosze

Junior Młodszy

 1. Piotr Jarecki - KS Speed Jasło
 2. Emil Koper - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Adrian Kiełbasa - LKS Erion Ptaszkowa

Open Kobiety

 1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 2. Karolina Kaleta - LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 3. Marcelina Wojtyła - KS AZS AWF Katowice

Open Mężczyźni

 1. Maciej Krajcer - UKS Rawa Siedlce
 2. Arkadiusz Posiadała - UKS Rawa Siedlce
 3. Krzysztof Małkiński - KS AZS AWF Katowice

W niedzielę w Zakopanem uczestnicy Pucharu Grupy Azoty będą rywalizowali na dystansach techniką dowolną. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 09:30.

Głównym Partnerem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty.

IMG 3172

IMG 3215

IMG 5333

 

IMG 5371

IMG 7249

 

IMG 7263

 

IMG 7297

 

IMG 7316

 

IMG 7331

mat. prasowy