ttrail201GORCE. Ten pomysł urodził się z niepokoju o stan zaśmiecenia naszych kochanych „kapuścianych” gór. I ze sportowych ambicji, które podpowiedziały, że warto pokusić się o zorganizowanie zawodów, które ściągnę w Gorce nie tylko zawodników, ale całe ich rodziny. Ponadto będą impulsem do ekologicznych działań.

Na 17 – 18. października, czyli równo za tydzień, zaplanowany był Festiwal Czyste Gorce. Jego bogaty program nie w pełni da się tego roku zrealizować, ale w przyszłych edycjach na pewno przybędzie partnerów i pomysłów.

Na razie w propagowanie idei ploggingu, wpisanej w miejscowe realia, zaangażowały się miasto i gmina Nowy Targ wraz z animatorami Turbacz Trail, pod patronatem Gorczańskiego Parku Narodowego.

ttrail202

- Południowa część Gorców jest ciut gorzej utrzymana – mówił Paweł Sala, dyrektor sportowy Turbacz Trail, podczas konferencji prasowej w nowotarskim magistracie. – Powoduje to duża ilość turystów i bacówek. Właściciele nie radzą sobie z usuwaniem odpadów. Dlatego chcemy propagować ekologiczne postawy i rozbudzać ekologiczną wrażliwość. 17. października robimy Mistrzostwa Polski w Zbieganiu Górskim. Impreza powinna ściągnąć utytułowanych zawodników, mistrzów w bieganiu i zbieganiu górskim. Na razie zapisało się niespełna 100 osób. Będą mieli do pokonania 5,2–kilometrową trasę, z Turbacza do Cyrwusówki, w dwóch trzecich prowadzącą żółtym szlakiem, ale – ze względów bezpieczeństwa – omijającą Golgotkę. Nota bene ten zbieg uważa się za jeden z najbardziej niebezpiecznych. Przy zbieganiu zawodnicy osiągną prędkość 15 – 17 km/h. Najszybsi pokonają ten dystans w 18 minut. Baza i meta będą usytuowane na stacji Długa Polana.

Po sobotnich mistrzostwach kilkudziesięciu zawodników zostanie jeszcze na niedzielę, by zainicjować pierwszą edycję sprzątania kilku szlaków.

ttrail203

Tym sprzątaniem uczestnicy „odrobią” wpisowe, którego organizatorom Festiwalu Czyste Gorce nie trzeba będzie wpłacać, a gadżety otrzymają. Część zbiegających będzie już pod górę szła z workami na śmieci.  

- Jest to kolejny projekt realizowany przez nas wspólnie z miastem – podkreślał Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. – Tego typu festiwal z roku na rok będzie poszerzał formułę. Można się też pokusić o inne imprezy w kolejnych latach. Liczę, że będzie on świetną promocją Gorców, a to się przełoży na ilość punktów gastronomicznych, noclegów itd. Docelowo przewidujemy kilka tysięcy uczestników.

ttrail204

- Zaczynamy od Festiwalu Czyste Gorce, ale będą też inne projekty – potwierdzał Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu ds. sportu i turystyki w Urzędzie Miasta. – Nasza inspiracja to PLOGGING, czyli idea, że jeżeli ktoś biegnie, to i sprząta. Chcemy zachęcić kolejne gminy, żeby się w to włączyły.    

ttrail205

 Oczywiście jeszcze nie w tym roku, ale drugi dzień Festiwalu mają zwyczajowo wypełnić warsztaty i panele dyskusyjne związane z ekologią i sportem, koncerty oraz oferta kuchni regionalnej i lokalnych foodtruck’ów.  

  - Liczymy, że dołączą się do tej inicjatywy następni partnerzy - może podmioty, może firmy, które choćby odbiorą potem te odpady do przetworzenia – nie ukrywał burmistrz Grzegorz Watycha. Zachęcamy do kontaktu z nami, czy z organizatorem. Skala jest znaczna. To, co widzimy chodząc na grzyby czy przy bacówkach – jest sporym wyzwaniem. Jest to też zadanie edukacyjne, żeby te śmieci zabierać ze sobą na dół.

ttrail206

 Długoterminowa prognoza na czas Mistrzostw Polski w Zbieganiu Górskim pogodę przewiduje już bezdeszczową, ale rześką. Szlaki mogą jednak jeszcze nie obeschnąć po obfitych opadach - tym większe ryzyko zbiegających.

Fot. Anna Szopińska