IMG 0185 Staronphoto COS Zakopane

Liczne grono sportowców coraz chętniej korzysta z kompleksowej infrastruktury Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Trenowanie na nowoczesnych obiektach w wielu przypadkach okazuje się kluczowe w zbudowaniu odpowiednio wysokiej formy.

Przez długie lata Zakopane w jego sportowym wymiarze kojarzone było głównie z dyscyplinami zimowymi. Zwłaszcza spektakularne sukcesy skoczków narciarskich, w połączeniu z prestiżowymi konkursami Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi, sprzyjały takim cenzurkom. I choć niezmiennie to słynna skocznia jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem należącym do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, to jednak coraz częściej docenia się stworzoną tu kompleksową bazę dla sportowców.

Zakopiański Ośrodek ze swoimi obiektami pozwala na realizowanie procesu szkoleniowego przez cały rok – także, a może nawet w szczególności – w okresie letnim. Do dyspozycji sportowców korzystających z możliwości treningu na świeżym powietrzu jest już nie tylko stadion lekkoatletyczny. – Trasy nartorolkowe, które w Zakopanem miałem przyjemność użytkować, to naprawdę świetne miejsce do wszechstronnego treningu. Szczególnie dla mnie jest to cenne w trakcie intensywnych przygotowań i budowania formy fizycznej pod zawody – mówi kajakarz Marcin Grzybowski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Londynie, z szansami na to, by w przyszłym roku wystartować również w Tokio.

IMG 0908 Staronphoto COS Zakopane

Jak doskonale wiadomo, bliskość gór sprzyja kształtowaniu kondycji i wytrzymałości, ale optymalizację treningowych założeń gwarantuje także instalacja hipoksji, która zamontowana została w kilkunastu pokojach internatu sportowego przy ul. Bronisława Czecha. Z nowoczesną technologią ściśle wiąże się salka treningowa, stanowiąc w pełni komfortową przestrzeń do realizowania ćwiczeń siłowych oraz wydolnościowych w warunkach wysokogórskich. – Wyjazdy na zagraniczne zgrupowania, zwłaszcza w obecnych czasach, nie są takie łatwe pod względem organizacyjnym. Ale przyznam, że Zakopane jako baza treningowa, z pokojami hipoksyjnymi czy profesjonalną strefą odnowy biologicznej, dla mnie sprawdza się idealnie – zauważa biegaczka Joanna Jóźwik, medalistka Mistrzostw Europy, często trenująca pod Tatrami i także mająca na horyzoncie start na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich.

IMG 9054 Staronphoto COS Zakopane

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem ma do swojej dyspozycji ponadto szereg innych obiektów. To m.in. hala wielofunkcyjna z dedykowanymi salami sportów walki i bieżnią wewnętrzną, najwyżej położone boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią czy funkcjonalną pływalnię. Niebawem zakończona zostanie natomiast finansowana ze środków Ministerstwa Sportu wielomilionowa inwestycja przebudowy skoczni narciarskich Średnia Krokiew, zabezpieczających potrzeby treningowe młodych skoczków. – Mamy już kolejne ciekawe plany, które bez wątpienia przyczynią się do dalszego rozwoju naszego Ośrodka. Wspomnę tu choćby o budowie nowego, zadaszonego toru lodowego w najbliższych latach – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS-OPO w Zakopanem.
- - - - -
Zdjęcia: Piotr Staroń/Staronphoto

mat. prasowy