Amp Futbol Ekstraklasa 2020 fot. Bartłomiej Budny 3

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się pierwszy tegoroczny turniej Amp Futbol Ekstraklasy. Choć na ten sezon trzeba było czekać wyjątkowo długo, to będzie on szczególny. Do rozgrywek dołączyły kolejne znane kluby, a transmisję z meczów śledzić będzie można na portalu i w aplikacji TVP Sport.

Pierwsze zawody ligi piłkarzy po amputacjach odbędą się w Nowym Targu już 5 i 6 września i będzie to debiut trzech wielkich klubów, które niedawno otworzyły ampfutbolowe sekcje. Po raz pierwszy w ligowych rozgrywkach wystartują Widzew Łódź, Warta Poznań i Podbeskidzie Bielsko-Biała, które dołączyły do warszawskiej Legii i Husarii Kraków.

- To wielka sprawa dla tej dyscypliny. Nazwy klubów nie tylko budzą ciekawość, ale i robią wrażenie na piłkarzach. Od dzieciństwa marzyli, by grać z takimi herbami na piersi, więc mają dodatkowy bodziec do walki na boisku - podkreśla Dariusz Sylwestrzak, trener Warty.

Dla Poznaniaków będzie to pierwszy sezon w lidze, ale większość jej piłkarzy grała już w Amp Futbol Ekstraklasie, choćby w barwach Miedziowych Polkowice. - Chłopaki już mają doświadczenie, dla mnie to będzie dopiero przetarcie. Na pewno będzie nam trudno, ale Widzew wydaje się być na naszym poziomie. Będziemy z nim walczyć i liczyć na dodatkową niespodziankę i urwanie punktów pozostałym znacznie mocniejszym ekipom. - podkreśla Sylwestrzak.

W trakcie długiej przerwy między sezonami w lidze doszło do pierwszego gwiazdorskiego transferu w historii polskiego ampfutbolu. Bartosz Łastowski, gwiazda i najlepszy strzelec drużyny narodowej, przeszedł z Bielska-Białej do Legii Warszawa. - Potrzebowałem nowych wyzwań. W Kuloodpornych [dzisiaj Podbeskidzie] spełniłem założony cel, po trzech latach z tym klubem zdobyłem mistrzostwo Polski. Teraz chcę kolejnych sukcesów z Legią! - wyjaśnia Łastowski.

Jego transfer zmienił nieco układ sił w Amp Futbol Ekstraklasie, bo mistrz Polski stracił największą gwiazdę. - Dlatego właśnie sądzę, że naszym najgroźniejszym rywalem będzie Legia - przypuszcza Krystian Kapłon, zawodnik Husarii Kraków. - Podbeskidzia nie można jednak skreślać, to mistrz kraju i nadal bardzo silny zespół. Cieszę się też, że szybkie postępy robią zawodnicy Warty i Widzewa, bo choć brakuje im doświadczenia i w tym sezonie jeszcze raczej nie będą walczyć o ligowe podium, to widać, że są coraz silniejsi – dodaje.

Pełna reprezentantów Husaria co roku jest typowana do zdobycia mistrzostwa Polski, ale w ostatnich dwóch sezonach najlepsze były Legia i Kuloodporni. - Naszym celem jest odzyskanie tytułu i wygranie wszystkich meczów. Jesteśmy doświadczonym zespołem, mocno przepracowaliśmy zimowy okres przygotowawczy oraz czas pandemii i chcemy pokazać, że możemy pokonać każdego rywala nie tylko w Polsce, ale i w Europie - zapewnia Kapłon.

Amp Futbol Ekstraklasa 2020 fot. Bartłomiej Budny 4

Podobne ambicje mają jednak piłkarze Legii, którzy dodatkowo wzmocnieni zostali najlepszymi zawodnikami z reprezentacji Ukrainy. - Postaramy się pokrzyżować szyki Husarii, bo wiemy, że dla nich liczy się tylko mistrzostwo. My mamy taki sam cel, ale chce tego każdy, kto przystępuje do rozgrywek. Jesteśmy mocni, solidnie przepracowaliśmy okres przedsezonowy i pierwsze ligowe spotkania pokażą jaki dało to efekt - tłumaczy Łastowski, król strzelców dwóch ostatnich sezonów (dwa lata temu tyle samo goli strzelił Jakub Kożuch, który wciąż gra w Legii).

Wielkie emocje szykują się więc w rywalizacji o mistrzostwo Polski i awans do Ligi Mistrzów EAFF, w której w zeszłym roku Legioniści zdobyli trzecie miejsce pokonując mistrza Irlandii Cork City i Anglii Everton FC.

Dużym krokiem w rozwoju Amp Futbol Ekstraklasy jest również nawiązanie współpracy z TVP Sport na mocy której wszystkie mecze turnieju pokazane zostaną na żywo na portalu i w aplikacji tej stacji. TVP Sport od kilku lat transmituje w internecie wszystkie mecze ampfutbolowej reprezentacji Polski, które ostatnio zaczęły trafiać również na antenę telewizyjną notując bardzo dobre wyniki oglądalności.

- Świetnie jest obserwować jak dynamicznie rozwija się Amp Futbol Ekstraklasa. Dołączają do nas największe polskie kluby, co jeszcze niedawno było naszym marzeniem, zainteresowanie kibiców jest coraz większe, a nasze mecze trafią teraz na TVP Sport. Dla nas i dla rozwoju dyscypliny w Polsce jest to bardzo dobry kierunek – podsumowuje Mateusz Widłak prezes Amp Futbol Polska.

W pierwszy weekend września zawodnicy będą rywalizowali na Stadionie Miejskim w Nowym Targu, miesiąc później w Bielsku-Białej, a 24-25 października w Łodzi. Sezon zakończy się 28-29 listopada turniejem w Poznaniu.

Ze względu na obostrzenia związane ze stanem epidemii turniej w Nowym Targu odbędzie się bez udziału publiczności.

Transmisje live wszystkich meczów turnieju dostępne będą na profilu www.facebook.com/AmpFutbolPolska/ oraz na portalu i w aplikacji TVP Sport.

Amp Futbol Ekstraklasa – I Turniej sezonu 2020

Nowy Targ, Stadion Miejski, 5-6 września

Sobota 05.09.2020
11:30 Husaria Kraków – Warta Poznań
12:45 Kuloodporni Bielsko-Biała – Legia Warszawa
14:00 Widzew Łódź – Warta Poznań
15:30 Husaria Kraków – Kuloodporni Bielsko-Biała
16:45 Widzew Łódź – Legia Warszawa

Niedziela 06.09.2020
8:00 Kuloodporni Bielsko-Biała – Warta Poznań
9:15 Husaria Kraków – Widzew Łódź
10:45 Warta Poznań – Legia Warszawa
12:00 Widzew Łódź – Kuloodporni Bielsko-Biała
13:30 Husaria Kraków – Legia Warszawa

Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu.

Amp Futbol Ekstraklasa TURNIEJ nr 1 2