large 549af1c38022e1fee8772a8bef1bb5d5SZCZAWNICA. 30 lat kolei linowej na Palenicy „stuknęło 21. września. Atrakcje związane z tymi okrągłymi urodzinami wypełnią natomiast najbliższy weekend.

Niewątpliwie atrakcyjna trasa kolejki liczy 783 m długości i jest elementem całego kompleksu narciarskiego, turystycznego oraz rekreacyjnego w Szczawnicy.

Dla Grupy PKL, do której należy kolejka, ten rok jest wyjątkowy – 15. marca spółka rozpoczęła jubileusz 85-lecia działalności, a jego symbolem jest  uruchomienie kolei linowej na Kasprowy Wierch. Po świętowaniu na Kasprowym przyszedł czas na kolejny ośrodek Grupy PKL - w Szczawnicy.  

21 września 1991 to pamiętna data dla wszystkich Szczawniczan. Wtedy to na Palenicę (722 m n. p. m). wyruszyła pierwszy raz kolei krzesełkowa w pienińskim ośrodku PKL. I choć kolej od tamtego czasu została zmodernizowana, to nie zmieniło się jedno – mieszkańcy Szczawnicy i regionu oraz turyści odwiedzający Palenicę mogą podziwiać pienińską przyrodę z zupełnie nowej perspektywy i korzystać z wielu znakomitych tras narciarskich w ośrodku.

Kolej krzesełkowa PKL na Palenicę

Urodzinowe atrakcje w ośrodku PKL Palenica

Na świętowanie 30 urodzin kolei PKL Palenica spółka zaprasza w weekend 25. oraz 26. Września, od godziny 11.00 do 15.00 – goście PKL w tym czasie będą mogli skorzystać z wyjątkowych promocji oraz atrakcji przygotowanych w ośrodku.

Oprócz widoków i aktywnie spędzonego weekendu na wszystkich, którzy odwiedzą ośrodek PKL Palenica czekać będą różne niespodzianki. Mieszkańcy Szczawnicy oraz turyści odwiedzający ośrodek będą mogli skorzystać z 30-procentowej zniżki na przejazd koleją w tych dniach, by podziwiać piękno górskich widoków z wysokości.

Oczywiście jeśli świętujemy urodziny, to nie może zabraknąć tortu! Osoby, które w sobotę jako pierwsze odwiedzą ośrodek PKL Palenica, będą mogły skosztować urodzinowego ciasta przygotowanego specjalnie na tę okazję.  

eaf10743538903ee630f5c04aa1cf4be

Na miejscu przez cały urodzinowy weekend na odwiedzających będą również czekać konkursy z nagrodami. Najmłodszym niezapomnianych emocji z pewnością dostarczą zabawy specjalnie przygotowane na tę okazję przez grupę animatorów. Kolorowo będzie od balonowych zwierzaków, a także dziecięcych malowanych w ten dzień tatuaży. W świat bajkowej wyobraźni najmłodsi goście przeniosą się za sprawą kolorowych baniek mydlanych unoszących się w powietrzu.

Ośrodek PKL Palenica

W niedzielę o godzinie 12.00 oraz 14.00 PKL zapraszają również na atrakcję dnia, czyli niezapomniane i wciągające widowisko – pokaz iluzji, podczas którego artysta spośród publiczności wybierze swoich asystentów. Będzie magicznie, kolorowo i blisko pięknej górskiej natury.

Kolej Linowa Palenica zmienia miasto uzdrowiskowe

Szczawnica to perła polskich uzdrowisk, leżąca w dolinie potoku Grajcarek, pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim. Miejsce to, pomimo ogromnego potencjału oraz ruchu turystycznego w południowej części kraju, przez kilkadziesiąt lat pozostawało nieodkryte dla narciarzy. Do końca lat 80. w Szczawnicy istniały trasy narciarskie, z których – ze względu na trudności dostania się do nich, spowodowane brakiem wyciągu czy kolei linowej – mało kto korzystał. Dopiero początek lat 90-tych i budowa kolei krzesełkowej PKL na Palenicę otworzyła Szczawnicy nowe możliwości. Miejsce wśród turystów oraz miłośników sportów zimowych stało się popularne i co więcej zyskało na atrakcyjności.  

large 0b52bd6897ff96b2dd4a0d3c352e1716

Pierwsze krzesełka kolei linowej na Palenicę wyruszyły dokładnie 21 września 1991 roku. Początkowo była to dwuosobowa kolej. W 2005 roku po przeprowadzonej przez PKL modernizacji dwuosobowe krzesełka zostały zastąpione nowoczesnymi czteroosobowymi krzesełkami kolei liczącej 783 m długości i przepustowości 2200 osób na godzinę. Wjazd na wzniesienie Palenicy zajmuje ponad 3 minuty.

PKL Palenica – atrakcyjna przez cały rok

Palenica wraz ze spływem Dunajcem jest uznawana za jedną z głównych atrakcji Miasta i Gminy Szczawnica. Na jej szczyt dostaniemy się całoroczną czteroosobową koleją linową. Z wierzchołka wzniesienia można podziwiać imponujące górskie widoki na panoramę Pienin z Trzema Koronami i Sokolicą, Tatr oraz Szczawnicę.

Warto odwiedzić Palenicę latem nie tylko dla pięknych widoków, ale także, by spędzić czas aktywnie i skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, wśród których znajdują się między innymi wyjątkowa ścieżka edukacyjna "Małych Zdobywców Gór" oraz zjeżdżalnia grawitacyjna.

PKL Palenica

PKL ma w swojej ofercie również pakiety łączone, które umożliwiają zarówno podziwianie pienińskiej przyrody i słuchanie opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, jak i wyjazd koleją linową na Palenicę. Ośrodek PKL Palenica w swej ofercie ma również atrakcje dla miłośników jazdy rowerowej. Działają dwie downhillowe trasy rowerowe, pierwsza z nich o długości 1200 m i druga 1800 m.  

Przy stacji dolnej ośrodka PKL Palenica czynny jest hotel oraz Restauracja Pod Kolejką, które są dobrym punktem dla wybierających się w Pieniny.  

large abd5042690117a1537e008463869994e

Z kolei zimą na Palenicy warto spróbować swoich sił na trasach narciarskich o różnym stopniu zaawansowania. Każdy bez względu na poziom umiejętności narciarskich znajdzie tu trasę odpowiednią dla siebie – od łatwych – Szafranówka 1 – po rodzinne – Palenica 2 – aż do trudnych – Palenica 1 i Szafranówka 2.  

Ośrodek PKL Palenica to idealne miejsce dla osób zarówno rozpoczynających przygodę z narciarstwem, jak i zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Trasy na Palenicy są areną treningów i zawodów narciarskich z kalendarza PZN i FIS. Ośrodek jest głównym miejscem treningowym dla narciarzy objętych programem PolSKI Mistrz, którego celem jest rozwój kompetencji narciarskich i szkolenie przyszłych mistrzów w tej dyscyplinie. PKL wraz z PFR i PZN są inicjatorami programu PolSKI Mistrz.

Do zobaczenia na Palenicy!

Inf. prasowa i fot. - PKL opr. asz