Może być zdjęciem przedstawiającym góra i tekst „UWAGA! NIEBEZPIECZNE WARUNKI W GäRACH! METEO MAŁOPOLSKA”

Po ostatnich opadach śniegu, wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach, do stopnia trzeciego. Oznacza to, że lawiny mogą schodzić nawet przy małym obciążeniu, a na bardziej stromych stokach samoistnie. 

W wyższych partiach Tatr leży nawet ok. 160 cm śniegu, ale nawet niżej znacząco utrudnia on piesze wycieczki. Bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia wyjście w góry stanowi poważne niebezpieczeństwo, dlatego pomimo dobrej pogody, lepiej odłożyc górskie wycieczki do momentu aż sytuacja ulegnie poprawie. Jakby tego było mało, to wieje również bardzo silny wiatr halny który w kolejnych dniach będzie jeszcze przybierał na sile. Wysoko w Tatrach może osiągnąć prędkość nawet 120-130 km/h, szczególnie w niedzielę. Wtedy też mocno powieje u podnóża gór.

Podobna sytuacja ma miejsce w Beskidach, w rejonie Babiej Góry. Tu grubość pokrywy śnieżnej sięga wysokości ok. metra. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a dodatkowym utrudnieniem także staje się bardzo silny wiatr.

Tak więc na razie lepiej odłożyć wyjścia w góry, szczególnie, że w nowym tygodniu warunki staną się jeszcze trudniejsze, ze względu na obfite opady śniegu i silny wiatr.

meteo malopolska baner