P3770417NOWY TARG. Ok. dwa tygodnie po przekazaniu przez miasto terenu, krakowska firma Tatry-Inwest rozpoczęła budowę miasteczka komunikacyjnego przy ul. Sikorskiego, tuż obok ścieżki rowerowej. Rozległy obszar na lewym brzegu Białego Dunajca do końca maja stanie się dla małych rowerzystów szkółką prawidłowych zachowań na drodze.

 Przetarg na budowę tego obiektu miasto ogłosiło we wrześniu. Idea jest taka, by najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego mogli w tej przestrzeni zetknąć się z sytuacjami, jakie nieuchronnie spotkają na swojej trasie, gdy tylko wyjadą z domu czy opuszczą parkowe ścieżki. Będą tam poznawali skrzyżowania z oznakowaniem pionowym i poziomym, drogi podporządkowane, główne i różnego rodzaju jezdnie. Przewidziano i tor przeszkód - ze slalomem, korytarzem, równoważnią, rynną, ósemką, tarką, bramką wiszącą, pochylnią, podjazdami i zjazdami. Ma on służyć wyćwiczeniu mistrzowskich umiejętności.

Zrzut ekranu 2020 09 10 142722

Tak zaaranżowany teren trzeba oczywiście wyposażyć w obiekty małej architektury: stojaki na rowery, ławeczki, tablice informacyjne, donice na zieleń, kosze na śmieci. Projekt przewiduje też murek do siedzenia. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwać będą oczy kamer monitoringu.  

P3770439

Na stworzenie miasteczka komunikacyjnego udało się Nowemu Targowi pozyskać 200-tysięczną dotację z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i taką samą kwotę ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach projektu „Rozwój infrastruktury rowerowej w Nowym Targu i Liptowskim Mikulaszu”. Usytuowanie obiektu przy uczęszczanej ścieżce rowerowej i w sąsiedztwie blokowych osiedli jest wyjątkowo dogodne dla najmłodszych rowerzystów z tego rejonu. A majowy termin sfinalizowania budowy cieszy o tyle, że jeszcze przed wakacjami dzieciaki będą mogły korzystać z tej edukacyjnej atrakcji, nie wspominając o zachęcie do ruchu na świeżym powietrzu, jaką ona stwarza.

Początek budowy

Fot. Anna Szopińska