20211003 192605 HDR

Obchodom przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Na uroczystej Mszy Świętej o godzinie 18.00 nie zabrakło księży związanych z Białką Tatrzańską.

 Eucharystię sprawowali księża: metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, ks. Jan Byrski – obecny proboszcz parafii, ksiądz prałat Władysław Nowobilski, ksiądz dziekan Władysław Pasternak, ksiądz kanonik Stanisław Maślanka – wieloletni proboszcz Białki Tatrzańskiej, pochodzący z Białki Tatrzańskiej ksiądz Józef Gil, ksiądz Mariusz Fukś, a także poprzedni wikariusze parafii: ksiądz Marcin Bętkowski i ksiądz Mateusz Kozik. W uroczystościach wzięło udział jeszcze kilku księży z dekanatu i białczańscy parafianie.

DSC 0711

Słowa podziękowania do arcybiskupa skierowała pani wicewójt Gminy Bukowina Tatrzańska, pochodząca z Białki Tatrzańskiej pani Maria Kuruc. Na obchody rocznicy konsekracji kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej przybyła polonia węgierska wywodząca się z Derenku wraz z księdzem proboszczem tamtejszej parafii. Na uroczystej Mszy Świętej o godzinie 18.00 nie zabrakło obecności pocztów sztandarowych Związku Podhalan i Ochotniczej Straży Pożarnej.

DSC 0699

 

Ksiądz proboszcz kanonik Jan Byrski wyraził słowa wdzięczności abp. Markowi Jędraszewskiemu za obecność. Podkreślił, że całej parafii towarzyszy dziś radość: radość z tego co dzieje się dzisiaj, z obecności Waszej ekscelencji wśród nas. Biskup, następca apostołów jest widzialnym znakiem jedności całego kościoła, wszystkich jego wspólnot.

DSC 0684

Z inicjatywy i staraniem księdza Jana Kantego Madeja nowy kościół w Białce Tatrzańskiej 1 września 1913 roku budowę nowego kościoła rozpoczęto od uroczystej Mszy Świętej. W czasie wojny prace na jakiś czas przerwano. 28 października 1918 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego w nowym, już zasklepionym i otynkowanym kościele. Budowę ukończono w 1921 roku. Kościół został konsekrowany przez księdza biskupa Anatola Nowaka sufragana krakowskiego 7 sierpnia 1921 roku.

DSC 0675

Proboszcz zaznaczył, że w ostatnich latach dzięki ofiarności parafian udało się gruntownie odnowić wnętrze kościoła oraz elewację. Renowacji poddano wielkiego ołtarza i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zmieniło się także otoczenie kościoła.090ca0219fb9ea49b6dbea325c4f00a7

galeria zdjęć: Diecezja