podhaleregion82

Straż pożarna to ratownicy niemal uniwersalni. Niosą pomoc ludziom, ratują zwierzęta i nie tylko w bajkach ściągają koty z drzew. Czasami jednak chronią ludzi przed zwierzętami.

Wiosna i lato to okres, kiedy przyroda jest nad wyraz łaskawa. To także dobry okres, aby spędzić więcej czasu w ogrodzie lub przeprowadzić remont domu np. wymianę dachu. Niestety może się zdarzyć, że w Twoim otoczeniu zacznie się pojawiać sporo owadów. Z jednej strony to dobrze, bo zapylą wszystkie kwiaty, ale zaraz, zaraz. Pszczoły nie rosną takie duże. To szerszenie! Jak się ich pozbyć?

Szerszenie w natarciu

Owady zalicza się do największych osowatych występujących w Europie Środkowej. To pospolite stworzenie w Polsce, z którym mamy kontakt od dziesiątek lat. Niektórzy żartują, że jest to „osa na sterydach” i wygląd szerszenia może faktycznie to potwierdzać. Owady sieją postrach, a ich użądlenie jest bardziej bolesne w porównaniu z atakiem pszczoły lub osy. Wszystko za sprawą acetylocholiny, która jest „wzmacniaczem” bólu. Rosną spore, bo osiągają wielkość ponad 2 cm, a królowa potrafi mierzyć 3,5 - 4 cm, tyle, co średnica owocu orzecha włoskiego.

Ekspansja ludzi sprawia, że owady tracą naturalne siedliska i traktują poddasze domu, jako alternatywę. Z pewnością wolałyby las dębowy, gdzie potrafią zbudować spektakularne gniazda, jednak nie zawsze taka możliwość istnieje. Co więcej, szerszenie nie są agresywne, dopóki, dopóty nie wykonuje się energicznych ruchów, aby je odpędzić lub za bardzo zbliżymy się do ich gniazda. Te ostatnie traktują jak świętość i przystępują do jego obrony.

Nie inaczej jest z ludźmi, którzy mają podobne podejście do własnego domu. W takiej konfrontacji można zdać się na bezpośrednią walkę lub poprosić o pomoc specjalistyczną firmę, lub strażaków. Jednostka ratowników zajmie się gniazdem, a jeśli będzie ku temu dobra okazja, to nikt na tym nie ucierpi. Dzięki wsparciu ratowników szerszenie znajdą nowy dom, z dala od ludzkich siedlisk.

Sprzęt do cięcia

Usychające drzewko owocowe lub sterta starych klocków do pocięcia na opał to doskonałe miejsce na gniazdo innych owadów - os. Może się zdarzyć, że drewniany klocek, o który „potykasz” się każdego dnia, zostanie zasiedlony przez te sympatyczne stworzenia. Również w tej sytuacji przyda się wsparcie strażaków. Drewna prawdopodobnie nie porąbią, bo mają poważniejsze zadania, ale z pewnością poradzą sobie ze ścięciem drzewka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do tego typu zadań przydatna będzie pilarka spalinowa.

Urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach. Wycinanie drzewek to skrajny przykład. Strażacy muszą mierzyć się z powalonymi drzewami na drogach i trakcjach elektrycznych. Pilarka spalinowa jest wówczas niezbędna i zdecydowanie usprawnia pracę. Jest to jedno z podstawowych urządzeń w ekwipunku straży.

Strażacy to ratownicy, którzy ratują nie tylko życie i zdrowie ludzi, ale także zwierząt. W tych wymagających zadaniach pomaga specjalistyczny sprzęt. Przy spotkaniu z szerszeniami przyda się odpowiedni strój, podobnie jak w walce z powalonym drzewem pomocna będzie pilarka spalinowa. Czy Twoja jednostka ma odpowiedni sprzęt na wyposażeniu? Jeśli nie, warto o niego zadbać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.