zdj 2df

Znajomość przepisów prawa jest niezbędna w wielu życiowych sytuacjach. Niestety, prawo dla osób fizycznych oraz firm nie zawsze jest łatwe do zinterpretowania i zastosowania. Skorzystanie ze wsparcia specjalisty pomoże uniknąć błędów i podejmować trafne decyzje. Kiedy warto prosić o pomoc adwokata?

Kiedy najczęściej potrzebna jest pomoc adwokata?

Jedną z sytuacji, w których najczęściej potrzebna jest pomoc adwokata, są sprawy związane z prawem rodzinnym. Może chodzić na przykład o kwestie dotyczące rozwodu i podziału majątku małżonków. Kodeks rodzinny obejmuje również postępowanie w celu orzeczenia alimentów dla małoletnich dzieci lub uregulowania kontaktów z dziećmi dla każdego z rodziców. W takich sytuacjach, pomoc adwokata może okazać się niezbędna. Występując w imieniu klienta, prawnik może reprezentować go w postępowaniu przedsądowym oraz pomóc w przygotowaniu linii argumentacji i obrony. Dodatkowo, pomoc adwokata okazuje się nieoceniona, gdy trzeba skompletować dokumentację, złożyć w terminie pozew lub apelację oraz zwrócić się do sądu z jakąś prośbą (na przykład o odpis wyroku bądź postanowienia). 

Pomoc prawna dla osób fizycznych

Pomoc prawna dla osób fizycznych obejmuje nie tylko postępowanie prowadzone na podstawie prawa rodzinnego. Jest jeszcze wiele innych sytuacji, w których warto prosić o pomoc adwokata. Specjalistyczna wiedza może się przydać w trakcie poniższych spraw:

  • Sprawy prowadzone przeciwko pracodawcy, którzy nadużywają władzy lub stosują mobbing. Adwokat dobrze znający kodeks pracy pomoże odpowiednio sformułować pozew, zgromadzić materiał dowodowy i przygotować obronę stanowiska klienta.
  • Pozwy o naruszenie praw konsumenckich oraz praw własności. Występując przed sądem, warto prosić o pomoc adwokata. Już w trakcie postępowania przedsądowego, doradzi on jak należy interpretować zawarte umowy i jakiego zadośćuczynienia powinien domagać się powód.
  • Postępowanie spadkowe. Ponieważ prawo spadkowe jest pełne meandrów i drobnych szczegółów, warto skorzystać z pomocy prawnika. Adwokat jest w stanie udzielić specjalistycznej porady oraz przeprowadzić całe postanowienie o przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Pomoc prawna dla firm

Niejednokrotnie pomocy adwokata potrzebują osobowości prawne. Konflikt na linii pracodawca - pracownik, powstały z powodu łamania prawa pracy przez podwładnego, wymaga odpowiedniej interwencji. Często sprawy nie da się rozwiązać polubownie. W takich przypadkach, nieuniknione jest skierowanie pozwu do właściwego sadu pracy. Warto wtedy skorzystać z pomocy adwokata. Specjalista z dziedziny prawa pracy, dysponujący odpowiednim zapleczem i przygotowaniem merytorycznym, z pewnością skutecznie obroni interesy klienta.

Warto prosić o pomoc adwokata

Jest wiele sytuacji, w których warto prosić o pomoc adwokata. Fachowa kancelaria udzieli wsparcia nie tylko w sprawach związanych z pomocą prawną dla osób fizycznych, ale również dla firm. Prowadząc postępowanie cywilne lub karne, zdecydowanie nie należy działać na własną rękę. Prawo ulega ciągłym zmianom, dlatego specjalistyczna wiedza adwokata stanowi gwarancję prawidłowo przeprowadzonej sprawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika z Małopolski? Zapraszamy na krakowadwokat.com