matprasowy

Nadeszły czasy, kiedy niewiele rzeczy jest pewnych. Coraz większy orzech do zgryzienia mają inwestorzy, ponieważ to, jak będzie wyglądał 2021 rok, to jedna wielka niewiadoma. Jedno jest pewne – cały świat już spowolnił z gospodarką, a do końca pandemii koronawirusa jeszcze daleko.

Bardziej spostrzegawczy inwestorzy mogą ugrać na tym duże pieniądze, ale ryzyko także jest spore. Szczególnie w Polsce, gdzie decyzje skutkujące ogromnymi zmianami na giełdzie są niekiedy podejmowane na ostatnią chwilę. Ludzie zastanawiają się, czy jeśli mają taką możliwość, powinni korzystać z zagranicznych walut, czy pozostać przy PLN. W Internecie coraz więcej serwisów oferuje możliwość korzystania z różnych walut.

Gry komputerowe z mikropłatnościami, serwisy VOD, czy serwisy hazardowe. Popularne bonusy bez depozytu 2021 w kasynach internetowych często także są w postaci zagranicznych walut, co nie stanowi już dzisiaj problemu. Usługi te oferują wypłaty w dowolnych walutach, często zapewniając przelicznie według aktualnego kursu wymiany. Przed podjęciem decyzji, zawsze warto sprawdzić, co dzieje się na rynku, żeby wykorzystać najlepszy moment.

Jak bardzo COVID-19 może wpłynąć na międzynarodowe gospodarki i która waluta ucierpi najbardziej?

Sytuacja z wiosny 2020 pokazała nam, jak bardzo koronawirus może wpłynąć na funkcjonowanie niemal każdej gałęzi gospodarki. Wartość walut jest idealnym odwzorowaniem ogólnego nastroju w kraju. Kiedy cały świat zmagał się z wirusem, a Polska dopiero na niego czekała. Wszystko wywracało się do góry nogami. Kiedy w kraju nad Wisłą ogłoszono pierwsze przypadki – Polski Złoty spadł do bardzo niskiego poziomu w stosunku do Euro i Dolara. Oto skoki, jakie notowały największe waluty w stosunku do PLN na wiosnę 2020 roku:

  • ·USD/PLN – przed ogłoszeniem pierwszych przypadków koronawirusa za jednego dolara płaciło się około 3,78 zł. Kiedy pojawiła się informacja o pierwszych zarażeniach i lockdownie gospodarki dolar wywindował do poziomu 4,25 w ciągu kilku dni. Tak duży wzrost sprawił, że można było zarobić na inwestycji kilkanaście procent początkowego wkładu. W miarę odmrażania gospodarki dolar spadał na cenie, aż powrócił do jeszcze niższego stanu niż przed całą sytuacją z koronawirusem. Wszystko to spowodowane jest ogromnymi restrykcjami w USA w związku z pandemią.
  • EUE/PLN – sytuacja z wiosny wygląda prawie tak samo, jak w przypadku dolara. Z poziomu 4,29 zł za jednego euro, w kilka dni wzrosło do 4,60 i cena taka utrzymywała się przez kilka miesięcy, aż do obluzowania gospodarki, kiedy cena euro zaczęła wracać do normalności.

  • GBP/PLN – przed ogłoszeniem lockdownu gospodarki, Funt Brytyjski stał na bardzo niskim poziomie, wynoszącym 4,83. Kiedy zamknięto Polskę, kurs wzrósł do 5,20 i utrzymywał się aż do odmrożenia gospodarki, po czym wracał do normy.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy w danym momencie opłaca się inwestować w waluty zagraniczne, będzie się skupiał przede wszystkim na tym, jak funkcjonuje konkretna gospodarka. W przypadku Dolara będą to Stany Zjednoczone, Euro to Unia Europejska, a Funt Brytyjski – Wielka Brytania. Dodatkowym czynnikiem, który jest kluczowy przy każdej potencjalnej wymianie Polskiego Złotego na obcą walutę, będzie stan naszej gospodarki.

Czego można się spodziewać na rynkach walut w końcówce 2020 roku?

Analizując zachowanie walut podczas trwania pandemii, można dojść do dość oczywistych wniosków. Same informacje o koronawirusie nie miały tak dużego wpływu na cenę walut. Najważniejszy był lockdown i jego zaawansowanie. Na samym początku zdecydowano o praktycznie całkowitym zamknięciu gospodarki i ludzi w domach. Kurs wszystkich walut w stosunku do PLN drastycznie podskoczył i utrzymywał się na tym poziomie przez kilka miesięcy. Do czasu, kiedy zaczęto ogłaszać stopniowe rozmrażanie gospodarki. Z czasem wszystko wróciło do normy. Jesień przyniosła wzrost zachorowań i kolejne obostrzenia. Od września 2020 roku kurs walut regularnie idzie w górę.

Dość oczywistym wnioskiem, jaki nasuwa się po powyższej analizie, to przypuszczenie, że kurs każdej z popularnych walut będzie rósł, ponieważ w Polsce w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych obostrzeń, a nawet twardego lockdownu, jak w przypadku kwietnia. Już teraz szpitale mają coraz większe problemy i wszystko zmierza ku najczarniejszemu scenariuszowi. Oczywiście na cenę walut ma wpływ bardzo dużo czynników, ale w 2020 roku mają one znikome znaczenie w porównaniu do informacji o COVID-19.

Czy warto korzystać z walut zagranicznych w Internecie i przy inwestycjach?

Biorąc pod uwagę aktualny stan pandemii i gospodarki Polski, można przypuszczać, że inwestowanie w waluty zagraniczne to bardzo dobry pomysł. Najprawdopodobniej Polski Złoty czeka silny upadek, po którym powinien się podnieść. Dlatego, dopóki jest czas, powinno się korzystać z walut zagranicznych we wszystkich usługach internetowych.

Kasyna internetowe to serwisy, które udostępniają wybór preferowanej waluty. Dlatego, jeśli ktoś lubi bawić się przy grach losowych, odebraćdarmowe spiny i od czasu do czasu wypłacać wygrane – lepiej realizować wszystko w euro lub dolarach. Jeśli uda się trafić jakąś dobrą wygraną, bardzo prawdopodobne jest, że mimowolnie wzrośnie ona o kolejne kilkanaście procent.

Wszystkie powyższe analizy nie obejmują wielu ważnych czynników. Dlatego należy traktować je raczej poglądowo i przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji, samemu sprawdzić każdą daną. Sytuacja w każdym kraju zmienia się z dnia na dzień i nagle może się okazać, że Unia Europejska będzie musiała wprowadzić w życie poważne zmiany, co może drastycznie wpłynąć na całą strefę euro i kurs waluty.