k3SZAFLARY, NOWY TARG. Lato to zawsze czas dotkliwych braków w bankach krwi. Pod koniec minionego tygodnia starał się im zaradzić Klub Honorowych Dawców krwi KROPLA, w mobilnej akcji z pomocą krwiobusu.

Po raz pierwszy krwiobus zawitał do term „Gorący Potok” w Szaflarach. W drugim dniu, podczas targowej soboty, gościny udzieliły mu władze Nowej Targowicy. Tam krwiobus stanął na parkingu naprzeciwko Dworu Kupieckiego.

  Odpowiednio oznakowany pojazd, którego jeszcze nie widziano w tych miejscach, wzbudzał duże zainteresowanie. Sporo też osób, zupełnie spontanicznie, zdecydowało się oddać dla potrzebujących cząstkę siebie. Podczas tej mobilnej zbiórki zarejestrowano 25 chętnych dawców, jednak przebyte choroby niektórym z nich udaremniły ten zbożny zamiar. Ostatecznie krew mogły oddać 22 osoby, co - jak na pandemiczne warunki - było sukcesem. W akcji wzięli udział zarówno wieloletni dawcy krwi, na których zawsze można liczyć, jak i osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się zostać honorowymi dawcami. Łącznie zebrano prawie 10 litrów krwi dla potrzebujących.

Wszyscy dawcy, poza gwarantowanym pakietem energetycznym, otrzymali, pamiątkowy kubeczek i okolicznościową smyczkę ufundowaną przez firmę Blachotrapez oraz bezpłatny voucher do skorzystania z atrakcji kompleksu kilkunastu basenów, ufundowany przez Gorący Potok. Słodki upominek zapewnił tradycyjnie Zbigniew Steskal.

k12

Na akcjach w Szaflarach i w Nowym Targu letnia mobilizacja Klubu KROPLA dla zasilenia banków krwi jednak się nie kończy. Wakacje to najcięższy okres, ponieważ dawcy wyjeżdżają, by wypocząć, a wypadki drogowe i inne zdarzenia zwiększają zapotrzebowanie na ten dar życia. Do tego dochodzi nadrabianie pandemicznych zaległości przez oddziały chirurgiczne wszystkich szpitali.

12. września, przy okazji Zakończenia Lata, organizatorzy chcą zaprosić chętnych do oddania krwi do Rabki, pod Amfiteatr. Kolorowa impreza będzie dobrą sposobnością, by zdecydować się na szlachetny krok, ratujący czyjeś istnienie. Przypominamy, że niezależnie od mobilnej akcji, krew można oddać zawsze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z siedzibą w Podhalańskim Szpitalu.

Fot. Mateusz Kapołka, Anna Szopińska

{gallery}ania/Krwiodawstwo/krwiobus_sierpień_21{/gallery}