osobydorosloe

Podejmując decyzję o podjęciu pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, trzeba liczyć się z tym, że osoba, która trafi pod naszą opiekę może być osobą leżącą. Nie ma w tym nic dziwnego – wraz z wiekiem nasz organizm jest coraz mniej sprawny. Przykuć do łóżka może nas wylew, poważne złamanie czy choroba Alzheimera. Jak opiekować się osobą leżącą, aby zapewnić jej komfort i dobre samopoczucie?Osoba leżącą wymaga specjalistycznej opieki w zakresie pielęgnacji i higieny. Warto pamiętać, że nie można pozwolić sobie na nawet niewielkie zaniedbania. Mogłoby one bowiem przynieść niepożądane skutki. Opiekując się osobą leżącą, należy wykazać duże zdyscyplinowanie.

Najważniejsze: profilaktyka odleżyn

Osoba, która stale leży narażona jest na powstawanie odleżyn. Są to wrzodziejące rany, które tworzą się w miejscach narażonych na ucisk, najczęściej na pośladkach i piętach, ale również na łopatkach, pod kolanami, a nawet na uszach. Aby nie doszło do powstania odleżyn, należy pamiętać, aby podopiecznego przekręcać co dwie – trzy godziny. Wskazane jest również oklepywanie oraz masowanie po to, aby pobudzić krążenie. Warto sięgać po specjalistyczne środki, które korzystnie wpłyną na kondycję skóry. Jeśli jednak odleżyny się pojawią, warto stosować specjalne opatrunki. Ważne jest, aby skórę utrzymywać suchą, a jednocześnie nawilżać ją odpowiednimi preparatami. UWAGA: odleżyny można wyleczyć. Wymaga to jednak dużo wysiłku i zaangażowania. Zdecydowanie łatwiej nie dopuścić do tego, aby powstały.

Miejsce dla chorego

W opiece nad osobą leżącą ważna jest nie tylko profilaktyka odleżynowa, ale również komfort psychiczny podopiecznego. Można go zwiększyć, zapewniając mu oddzielny pokój. Jeśli nie jest to możliwe, warto zadbać o oddzielenie łóżka, na którym leży podopieczny od pozostałej części domu. Czasem wystarczy powiesić zasłonkę bądź postawić parawan, aby osoba przykuta do łóżka miała poczucie prywatności. Warto przy tym pamiętać, że osoby takie nie lubią zostawać same. Warto więc w miarę możliwości dotrzymywać im towarzystwa. Można rozmawiać, słuchać wspólnie muzyki, rozwiązywać krzyżówki. Jeśli podopieczny nie jest już w stanie samodzielnie czytać, można czytać mu na głos jego ulubione książki bądź wiadomości z kraju i ze świata. Wszystko to poprawia samopoczucie, a tym samym kondycję fizyczną.

Co z żywieniem osoby unieruchomionej?

Każda opiekunka zajmująca się osobą przykutą do łóżka powinna pamiętać o odpowiednim żywieniu podopiecznego. Aby utrzymać osobę leżącą w dobrej formie, należy zadbać o jej zdrową, urozmaiconą dietę. Niedożywienie jest bardzo groźne. Najlepiej serwować cztery – pięć posiłków w ciągu dnia, robiąc to o stałych porach. Ważne jest, aby bazować na diecie lekkostrawnej – kiedy jesteśmy unieruchomieni, nasz układ pokarmowy nie może pracować swobodnie. W diecie nie może zabraknąć błonnika, który reguluje pracę jelit. Dlatego na talerzu powinny codziennie pojawiać się świeże warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Wystrzegać należy się potraw smażonych, a także tych, które mogą wywoływać wzdęcia. Odpada więc fasola czy kapusta, lepiej zrezygnować również z cebuli. Należy zwrócić baczną uwagę, czy podopieczny wypija dziennie wymagają ilość płynów. Powinno być to około dwóch litrów. Najlepiej, jeśli będzie to niegazowana woda mineralna. Podawać można również herbatki owocowe czy własnoręcznie przygotowane soki.Opiekując się leżącą osobą, należy pamiętać, aby zapewnić jej wygodę i komfort. Wystarczy stosować się do naszych wskazówek, aby przykuty do łóżka podopieczny nie miał na co narzekać.

Więcej informacji przeczytasz na stronie https://www.aterima-med.pl/